Jak opravit bootovací menu (XP, 2000) úprava boot.ini (Archiv)

    !! článek archivu 07/10. Může být omezena vypovídající hodnota !! Jak upravit bootovací menu Windows v případě zobrazení nepřesných, nadbytečných systémů...

 

   Jak upravit bootovací menu Windows v případě zobrazení nepřesných, nadbytečných systémů? Ve Windows XP/2000 se jedná o jednoduchý zásah.

 

bootmenuxp

 

   V případě, že na počítač nainstalujete více než jeden operační systém, po spuštění se automaticky zobrazuje defaultní Windowsácké bootovací menu ve kterém si můžete vybrat, který systém chcete spustit. Do tohoto menu se automaticky přidá každá korektní instalace operačního systému, avšak problém může nastat s jejím odebráním v případě smazaní, nebo odinstalace nějakého ze systémů. Menu tak může dávat na výběr ke spuštění již nefunkční a odebrané systémy a následně se stává nepřehledným. Úpravy tohoto menu se prováději jednoduchým zásahem do souboru "boot.ini", který se nachází na systémovém disku (defaultně na disku C). Boot.ini je chráněný systémový soubor a jako takový je skrytý.

 

   1. Klikněte na Start/Ovládací panely/Možnosti složky. Zde klikněte na záložky Zobrazení a zde odškrtněte položku "Skrýt chráněné soubory operačního systému" a následně zaškrtněte položku "Zobrazovat skryté soubory a složky". Nyní jděte na Váš systémový disk (disk C) kde uvidíte soubor boot.ini. Tento otevřete v textovém editoru (defaultně se v něm otevře). Zápis v tomto souboru vypadá podobně jako v tabulce.

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
 • "timeout" označuje čas v sekundách po který se bude boot menu zobrazovat než autmaticky spustí defaultní systém (defaultně 30).
 • "default" označuje výchozí instalaci operačního systému nastavenou jako defaultní
 • "[operating systems]" každý řádek pod [operating systems] označuje nainstalovaný systém včetně defaultního. Tedy pokud máte nainstalovány 4 OS, budou zde 4 řádky. Název mezi uvozovkami je název který se zobrazuje v bootovacím menu (dle toho můžete dohledat a odstranit chybný OS), nebo dále složitěji dle umístění na pevném disku (ale to pro zkušenější) viz disk(0), partition(1) apod.
  • multi(0-x) označuje řadič disku - v 99% bude vždy 0 protože 99 procent PC má pouze jeden řadič (u profesionálních systémů používajících SCSI, bude namísto multi označen scsi(0))
  • disk(0-x) označuje logickou jednotku
  • rdisk(0-x) označuje fyzický disk - máte-li více pevných disků v PC
  • partition(0-x) označuje diskový oddíl jednotky
 • tedy v praxi bude-li se vám zobrazovat v boot menu systém který jste smazali a původně byl nainstalován na vašem druhém (sekundárním pevném disku) který jste měli rozdělený na 2 oddíly E a F a systém byl nainstalován na druhém oddílu F zápis pro tento systém by v boot.ini vypadal následovně: multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2).

   Chcete-li tedy odstranit přebytečné systému z boot menu, jednoduše smažte vybraný řádek ze souboru boot.ini a změny v souboru následně uložte. Pokud smažete špatný řádek, bude to špatně a nakonec nemusíte ani nabootovat! vytvořte si proto zálohu souboru, ujistěte se dle názvu a umístění na HDD, že si jste jistí, že mažete řádek s přebytečným OS. Pokud by se Vám to nakonec podařilo pokazit, museli byste provést obnovu skrze konzoli pro zotavení a pomocí příkazů fixboot a fixmbr se dopatlat k funkčnímu bootování a snad i seznamu, návod na toto tu taky někde na i-skladce je.. zde

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome