Prometheus

prometheus   Návrat jednoho z králů děsivé atmosféry a režiséra který stál za zrodem jednoho z nejslavnějších univers, universa vetřelce, se vrací po desetiletích na plátna s žánrem ve kterém se mu podřilo to, co jenom málokomu. Sci-Fi prometheus, očekávaná, diskutovaná a nenechávající fanoušky chladné, po dlouhé době konečně k vidění v našich kinech...

 

Sci-Fi / Akční, 2012, USA

3 5

 

   Na Promethea jsem se těšil jako malé dítě. Zašel jsem na něj do kina, usadil se a čekal s tím krásným pocitem, očekávání něčeho velkolepého. Představoval jsem si, že film oživí Sci-Fi žánr na koukatelnou úroveň v oblasti těch filmů, které se snaží tvářit vážně a realisticky. Představoval jsem si body, do kterých budu cestou z kina myšlenkově doplňovat absolutní hodnocení. Zamyslím-li se, na film vlastně nejde napsat standardní recenzi, nebo ho jednoduše popsat. Obsahuje tak velké skoky v kontinuitě, že by popis vyzněl jako komiks s vytrhanými stránkami. Zůstanu tedy u původní myšlenky a zhodnotím Promethea bodově. Bude to lepší než se snažit vysvětlit o co vlastně jde.

prometheus1

   Příběh: Nevím zda se to tak dá nazvat. Samozřejmě, příběh zde je, jinak by film nemohl existovat. Vzhledem k tomu, jak moc se to celé snaží vyhýbat Vetřelci, až na pár scén ve kterých jde spíše než o cokoliv jiného pouze o stejně vypadající "objekty", jde skutečně o velmi kusý námět jež jde popsat bez zkratky jako: Našli kam letět tak tam letí a když tam doletí tak umřou. Samo o sobě by to nemusela být tragédie, bohužel tím to končí a zapomeňte na to, že bychom se dozvěděli cokoliv co z této přímky vybočuje. Film nám v podstatě nepoví proč, nepoví jak, film neřekne vůbec nic kromě toho co ukáže a bohužel neukazuje také téměř nic, kromě toho že našli čmáranici na stěně, letěli v lodi kamsi, přistáli tam a zemřeli. Ani čárka navíc.

   Hudba: Četl jsem několik názorů, že je úderná a úžasná. Není! Působí jako doprovod k jinému filmu. Nesedí k tématu, nesedí ke scénám. Několikrát za film se mi stalo, že mě neadekvátní hudební podbarvení scény donutilo namísto sledování filmu poslouchat pouze hudbu a přemýšlet k jakému filmu to bylo původně tvořený, a to se opravdu často nestává. Většinou i ty lacinější hudební doprovody prostě plynou, člověk je nevnímá a tedy neruší film, ani jej ale neumocňují. U Promethea je hudba často doslova rušivým elementem.

   Herecké výkony: Ve filmu je jedna a půl postavy které něco hrají. První je android David jež zahrál výborně svou postavu. Ta půlka je pak na, nejspíš hlavní roli doktorky, která také něco zahrála. Jinak bohužel všechny ostatní postavy byli obsazeny do filmu pouze na to, aby ve svém vyměřeném čase řvali z jakéhokoliv důvodu a to se za herectví považovat nedá. Poznámka: Bezpochyby nejlepší herecké výkony byli předvedeny v trailerech a ve scénách, které se paradoxně v kino verzi vůbec neobjevili - viz monolog Guye Pearce před veřejností v jednom z netradičních trailerů na film, který je naprosto úchvatný ve všech aspektech.

   Scénář: Idiocie postav je do nebe volající, neuvěřitelná a tak nesmyslná, že to nepotřebuje dalšího komentáře. Jednotlivé scény jsou z hlediska scénáře tak jak jej chápu až na vjímky opravdu opravdu průměrné. Z kina jsem si odnesl v paměti pouze dvě scény !! První byla probuzení přeživšího, zřejmě Space Jockeye, ze stáze a jeho prvotní nechápající pohled na to, co za červy to před ním stojí. Druhá byla náraz promethea do cizí lodi. Zamýšlet se dalo ještě nad úvodní scénou, kdy je zřejmě tvořen život na Zemi. Na film, který měl oživit SF žánr, na film od R.S. trochu málo.

   Kulisy, vizuál, kamera: Jasně, zde není co dodat. Píšou to všicí, že je to úžasné a je to prostě tak. Vymazlené a rozhodně je to nejsilnější oblast filmu.

   Atmosféra: Žádná. Prostě žádná. Nebyl strach, nebylo napětí, nebyl smích, tak neutrální film jsem dlouho neviděl.

prometheus2

   Co říci závěrem. Prometheus přicházel pomalu a sliboval opravdu velkou podívanou. Sliboval velké věci, ale ty se nedostavili. Nejde říci že by to byl úplně špatný film, ty 2 hodiny utečou celkem rychle, ale je to opravdu pouze fádní a velmi neutrální podívaná. Kdo toužil po informacích ze světa Vetřelce, nedostane nic. Kdo čeká filozofickou podívanou na téma našeho stvoření, nedostane žádné odpovědi, ale v podstatě, a to je horší, nevzniknou takřka žádné otázky. A pokud by někdo čekal nějaký srdceryvný doják, nebo akční nářez, také se nedočká. Je to za poslední dobu ten nejneutrálnější film který jsem viděl. Je to jakoby se snažil tzůstat v průměru aby nikdo nemohl říct, že se mu líbí, nebo nelíbí. Prostě fádnost, všednost a neutralita. Tohle ale do Sci-Fi nepatří. Tohle se od Ridleyho Scotta neočekává.

prometheus3

   Chápu rozhořčené recenze, chápu zklamané fanoušky a nechápu ty, kteří si na filmu našli něco, za co mu dávají 90 plus. Neni takových moc, ale najdou se. Sám jsem také zklamaný a pro mě jde o zklamání 10ti letí které si zasluhuje nudné, průměrné hodnocení což je pro film, od kterého se čekala ta nejvyšší očekávání velká bída.

 

  • Neutrální Sci-Fi přísně se držící cestičky nic nedat, nic nepokazit. Bez otázek, bez odpovědí, bez významu. Bohužel
  • Moje hodnocení: 3 5

 

 

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome