Enderova hra

endersgame

   Film podle stejnojmenné, velmi čtivé a cenami ověnčené, knihy Orsona Scotta vzbudil mnohá očekávání, a natěšení fanoušci této vynikající série (i když film přenáší na plátno "pouze" první knihu) se povětšinou nemohli dočkat uvedení do kin. Ostatní diváci však také nepřišli zkrátka -  film měl slušnou propagaci, pěkné herecké obsazení a lákavé akční trailery. Jak to nakonec dopadlo, už vám povím níže...

Sci-Fi / Dobrodružný, 2013, USA

63%

 

 

   Enderova hra je ve zkratce celkem jednoduchý příběh o cestě taktického génia v podobě několikaletého kluka, od jeho "nalezení" přes výcvik až po boj s hrozbou pro kterou byl cvičen, totiž mimozemskou rasou, jejíž útok před několika dekádami hrozil vyhlazením lidstva. Ovšem pouze zdánlivě, což film i přes svou téměř dvou hodinovou stopáž divákovi neustále dokazuje nedostatkem souvislostí a návazností na jednotlivé části příběhu, které jsou největším neduhem filmu a velkým nepřítelem diváka neznalého knižní předlohy.

end1s

   Tvůrci filmu, se rozhodli vměstnat maximum informací do necelých dvou hodin podívané a to s sebou přináší problém v jakési hektičnosti a nedostatečně uspokojivém ukončení jednotlivých epizod příběhu. Tedy to co je v knize rozebráno do detailů, a děj tak přirozeně plyne vpřed, je ve filmu často pouze zmíněno a už se v příběhu dále pohybujeme na další část. Časová osa je tak velmi nevyrovnaná, divák nevidí plynulý postup, spíše je mu servírována v podobě jednotlivých zastávek na příběhové linii a téměř bez povšimnutí zůstaly složité vztahy mezi Enderem, jeho sestrou a bratrem, které jsou pro chápání děje knihy zásadní, pro chápání filmu v této podobě asi trochu méně. Výsledkem je nutně pocit kdy se divák ztrácí v příběhu a díky velmi rychlému prostupování dějem nemá bohužel příliš šanci film, bez znalosti knihy pochopit.

end2s

    Na druhou stranu je třeba říci, že jako výtah příběhu a toho co chtěl O. S. Card sdělit, film funguje. Přes výše zmíněné problémy Enderova hra nevypadá vůbec zle a i když se z traileru mohla jevit jako tuctové Béčko alá Battleship, nebo Pacific Rim, není tomu naštěstí tak. Diváka tak čeká zajímavě pojaté Sci-fi u kterého je potřeba trochu zapřemýšlet a které nabízí originální příběh, film tedy rozhodně stojí za to shlédnout.

end3

   Podíváme-li se na technickou stránku, máme zde krásně zpracovaná prostředí bitevních sálů, vesmírných stanic a samotné bojové akce ve volném prostoru jsou úžasné, jen možná trochu škoda, že jich je tak málo. Herecké obsazení jednotlivých postav bylo vybráno a hlavně zahráno hezky. H. Ford zahrál výborně a stal se herecky nejvýraznější postavou. Ten klučina v roli Endera taky ostudu rozhodně neudělal, v paměti utkvěl taky Bonzo, jediná moje výtka je snad k obsazení seržanta Dapa který působil spíše než přísně, komicky a pak mi vůbec neseděla major Anderson, zde nedokážu říci proč. Naštěstí oba charaktery jsou velmi okrajové.

end4

   Ve výsledku je jasné, že Enderova hra nebude kasovním trhákem. Je to přeci jen film, který nelze charakterizovat jako odpočinkové Sci-fi a má až příliš mnoho chyb na to, aby je šlo přehlédnout. Nicméně i tak má co nabídnout a není na škodu jej vidět, jen se asi nestane filmem, o kterém by se toho hodně namluvilo..

  • moje hodnocení 62%
    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome