Pevné disky, HDD v kostce (Archiv)

hdd   Průvodce vnitřkem počítače III

   !! článek archivu 01/09. Může být omezena vypovídající hodnota !! Pevné disky poskytují v PC prostor pro Vaše data a na trhu jich je k nalezení široká škála lišící se zejména kapacitou a jejich rychlostmi. Klasické pevné disky, jež byli donedávna jedinou možností koupě, jsou základem mechanická zařízení obsahující pohyblivé části jako jsou plotny a čtecí hlavy, jež nesou mnoho nevýhod....

 

 

   Pevné disky poskytují v PC prostor pro Vaše data a na trhu jich je k nalezení široká škála lišící se zejména kapacitou a jejich rychlostmi. Klasické pevné disky, jež byli donedávna jedinou možností koupě, jsou základem mechanická zařízení obsahující pohyblivé části jako jsou plotny a čtecí hlavy, jež nesou mnoho nevýhod, zejména pak omezení rychlostí, tření zvyšující teplotu komponenty, hluk apod. Novinkou na trhu jsou pevné disky bez mechanických částí, takzvané SSD disky, jež časem standardní disky pravděpodobně úplně vytlačí, nicméně vzhledem k tomu, že jsou na trhu pouze cca 2 roky,nedosahují některé jejich parametry parametrů standardních pevných disků a jsou zatím vhodné spíše do specifických podmínek, které těží z jejich výhod, než-li do masového nasazování do obecných PC, o tom ale níže.

 

   Moderní desktopové (3,5") pevné disky, aneb všechny jsou stejné

   Desktopové disky, tedy disky pro klasické PC, jak kancelářské, tak domácí i herní, mají všechny obdobné parametry, tedy všechny se budou točit rychlostí 7200otáček/minuta, všechny budou mít podobné přístupově doby a uživatel si dle ceny a potřeby vybere jejich velikost, jež dnes začíná na 80Gb a končí cca na 1Tb (1000Gb) a neustále narůstá.

   Parametry těchto pevných disků jsou omezeny fyzikálními vlastnostmi mechanických částí a jejich výrazné zlepšování pravděpodobně nelze do budoucna očekávat, nicméně lze řící že rychlost čtení a zápisu těchto disků roste spolu s jejich kapacitou, což je dáno hustotou zápisu na plochu pevného disku, tedy 500Gbitový disk bude zapisovat rychleji než-li 80Gbitový disk, díky tomu, že dosahuje větší hustoty zápisu.

   Pevné disky jsou nejpomalejší částí celého PC, proto se data pro náročné aplikace načítají nejprve do operační paměti (RAM), ze které je aplikace dle potřeby využívají, protože paměť RAM je nesrovnatelně rychlejší než-li HDD. Pokud by teoreticky PC pracoval s daty pouze z HDD, bylo by neskutečně pomalé a neustále by se zasekávalo a kousalo než by cokoliv načetlo. Na otázku, proč se disky nevyrábějí z čipů používaných pro paměť RAM je jednoduchá odpověď - paměťové čipy nedokáží udržet informaci bez napětí, naopak pevný disk nepotřebuje k udržení zapsané informace napětí.

 

   Z výše zmíněného je patrné, že při výběru pevného disku toho dnes není mnoho co zkazit, pomineme-li jejich interface (PATA, SATA, napájení, o tom níže). Ceny disků začínají na 800,- a zákazník si vybere dle svých potřeb disk s takovou kapacitou, tkerá mu bude vyhovovat, pro kancelářská PC dostačují 80Gbitové disky, pro domácnosti již záleží na samotném uživateli. Nejlepšího výrobce disků nelze jednoznačně určit, dá se říci, že ani jeden z výrobců nevyrábí špatné disky a poruchovost jednotlivých výrobců je většinou úměrná prodaným kusům, nicméně někdy se nějaké řada povede méně jindy zase více. Osobně preferuji disky Seagate, ale nemohu říci významné zápory o jiných výrobcích. Tedy při nákupu nového disku se nemusíte nijak výrazně obávat, že byste koupili nějaký echt šmejd.

 

   Moderní notebookové (2,5") pevné disky, aneb všechny nejsou stejné

   Oproti desktopovým diskům máme u notebookových disků trochu větší sortiment výběru. Základem ze kterého notebookové disky vycházejí jsou pomalé disky s 5400otáček/minuta které mají úměrně k otáčkám zvýšené (zvýšené je špatně) přístupové doby čtení a zápis. Tyto disky nalezneme dnes v 80% prodávaných notebooků a jedná se o jeden z významných atributů, díky kterému jsou ntb. výrazně pomalejší než-li desktopové PC. Na druhou stranu, pokud se jedná o pracovní kancelářský ntb., bude tento disk plně dostačující za rozumnou cenu, ovšem pro herní ntb, jsou tyto disky naprosto nevyhovující a pro domácí ntb (video, hudba, internet, občasně nenáročná hra) bych uvažoval o rychlejším 7200rpm disku, které se dnes pomalu dostávají na cenu pomalejších 5400rpm disků, prtoože práce s ním je příjemější a rychlejší.

   Výrobci notebooků dnes stále osazují většinu svých ntb. pomalými disky, nejspíše z důvodu vyskladnění starých zásob a smluv s dodavateli, nicméně i přesto bych se při výběru snažil narazit na ntb. s rychlejším 7200rpm diskem, které se brzy stanou standardem a vzhledem k cenám pravděpodobně úplně vytlačí pomalejší bratříčky. Rychlejší disk je v systému poznat zejména na načítání OS, otevírání programů, loadování herních úrovní, práci s videem, zapisování a čtení dat apod.

   Na notebookové disky jsou oproti desktopovým kladeny vyšší nároky, zejména pak na nižší spotřebu (oproti desktopovým diskům mají 50%-70% úsporu enregie), na nízký výdej ztrátového tepla (to se většině výrobců příliš nedaří) a primárně na vyšší odolnost vůči vibracím, nárazům a ztrátě dat. I u notebookových disků, lze říci, že se výrobci snaží a jejich disky jsou všeobecně na vysoké úrovni s velmi malou poruchovostí, nicméně v tomto segmentu bych prvně skočil (s ohledem na kvalitu a odolnost) nejspíše po značce Hitachi, ostatní výrobce bych nechával až na další místa v pomyslném žebříčku.

 

   Vzhledem k potřebě dosahovat co nejlepších výsledků ve výše zmíněných parametrech se dnes jeví jako vhodná (nikoliv však zatím úplně ideální cena/kapacita/rychlost) volba notebookového pevného disku tzv. SSD (Solid State Disc). Jedná se o disky nové generace bez pohyblivých částí složené z paměťových čipů schopných udržet data i bez přísunu napětí (stejný princip jako Flash Disc).

   Tyto disky dosahují velmi vysoké spolehlivosti, extrémně nízké spotřebě a obrovské odolnosti vůči ztrátám a poškození dat v důsledku vibrací nebo nárazů. Ovšem pokulhávají v rychlostech zápisu/čtení.

 

   Nová generace pevných disků SSD, aneb konečně revoluce avšak až za několik let

   Na začátek nutno říci, že tyto disky jsou pro obyčejné smrtelníky v nabídce k dnešku (01/2009) zhruba necelé 2 roky a už se velmi slušně zabydleli zejména pak v segmentu notebookových pevných disků. Což je nepopiratelný důkaz jejich potenciálu a kvalit, nicméně jejich ceny jsou zatím poměrně vysoké a kapacitou nedokáží konkurovat starší generaci disků, nicméně je pouze otázka času než se toto změní.

   SSD disků jsou dnes k dispozici 2 druhy:

 • levnější MLC (Multiple Level Cell) - mají vysokou spolehlivost, nízkou spotřebu a i když zdaleka nedosahují kapacit klasických pevných disků, jsou cenově dostupné a pro firemní ntb. kapacitou dostačující. Bohužel jsou dost pomalé, viz tech. specifikace níže.
 • dražší SLC (Single Level Cell) - mají vysokou spolehlivost, nízkou spotřebu a také nedosahují závratných kapacit, nicméně již jsou poměrně rychlejší nežli MLC disky avšak jsou také dražší.

   SSD disky jak MLC tak SLC jsou dnes vhodné z důvodu nízké spotřeby a vysoké odolnosti do ntb, naopak do desktopových PC se příliš nehodí. Ačkoliv se na stránkách prodejců u některých typů dočtete teoretické vyšší rychlosti než-li u klasických disků, jedná se o sekvenční čtení/zápis, což je dobré na velké soubory, ovšem tyto disky nezvládají práci s malými soubory a stejně jako u flash disců je čtení, nahrávaní a kopírování souborů různých menších velikostí velmi velmi pomalé.   

 

   Serverové pevné disky, aneb proč si (ne)koupit 10000rpm disk (pouze okrajově)

   V prodeji existují rychlé 3,5" i 2,5" velké disky s omezenou kapacitou (cca do 300Gb) za velký peníz. Označení serverové, již není tak přesné, vzhledem k tomu, že se vyrábějí i 2,5", ale původně byli a stále jsou určeny do serverů, kde je potřeba co nejvyšší výkon.

   Tyto disky dosahují navýšení rychlostí úměrné navýšení jejich otáček, avšak jsou více hlučné a mají velké ztrátové teplo. Výhody těchto disků spojené s jejich rychlostí jsou tedy jasné, a lze je využít prakticky kdekoliv, avšak vzhledem k jejich ceně si uživatel rozmyslí, zda-li má pro něj takový disk smysl. V praxi jej používá mimo serverů, odhadem ani né půl procenta nadšenců uživatelů, kteří tyto disky používají zejména jako systémový disk, čímž získají vysoký výkon při načítání OS a práci s ním, avšak používat tento disk jako datové úložiště by bylo vzhledem k ceně přinejmenším neekonomické.

   V případě, že byste měli zájem o takový disk do notebooku, mějte na paměti, že pouze málo notebooků je schopné disk uchladit !

 

   Externí pevné disky, aneb tajemství které výrobci nechtějí odhalit (pouze okrajově)

   Externí, nebo také přenosné, mobilní, pevné disky jsou dnes velkým hitem. Používají se zejména velikosti 3,5" a 2,5" zabalené v hezké krabičce, přičemž výhodnější jsou 2,5" disky z důvodu jejich nižší velikosti, hmotnosti a hlavně tyto disky se napají skrze USB a nevyžadují tedy vlastní zdroj, jako je to u většiny 3,5" pevných disků. Ovšem pokud 2,5" externí disk, tak pouze 7200rpm!

   Tajemství externích disků je v tom, že ačkoliv výrobci uvádějí u svých produktů všemožné nadbožské vlastnosti co se kvlait a poruchovosti týče, ve skutečnosti se jedná pouze o úplně obyčejné desktopovoé/notebookové disky jaké máte v počítači, pouze jsou zabalené ve stylové krabičce s konektory pro zapojení. Tedy nejedná se o žádný zázrak, a s trochou nadsázky lze říci, že každý máme v počítači externí disk ;)

   Osobně nemám externí disky příliš v lásce, protože jsou předražené a zejména pokud se na nich něco pokazí, nelze to opravit beze ztráty záruky, to znamená, že pokud se Vám rozbije USB interface, musíte disk poslat do reklamace a tam Vám jej vymění za nový a data jsou v tahu, nebo si disk rozeberete, zapojíte vypadnutý kablík (příklad) ale ztrácíte záruku.

   3,5" externí disky jsou dost náchylné na pády a s tím spojenou ztrátu dat, tedy osobně doporučuji pokud externí disk, tak jedině rychlou 2,5".

 

   Interface (rozhraní) moderních pevných disků

   Pevné disky je potřeba k počítači připojit a způsobů připojení dnes existuje několik. Vememe to velmi stručně, každopádně abyste věděli, s jakým rozhraním disk zakoupit, je ptořeba znát technické specifikace vašeho PC.

 • PATA rozhraní (U-ATA) - jedná se o rozhraní používané velmi dlouho, jež průměrné základní desky začali masově přestávat podporovat zhruba v roce 2007 - 2008 kdy se přecházelo na rozhraní SATA. Pevné disky s rozhraním PATA používají 4 pinové napájení tzv. MOLEX pro 3,5" disky. Rozhraní PATA umožňovalo teoretické přenosové rychlosti 33, 66, 100, 133Mb/s. V praxi tedy, pokud máte starší počítač 3 let, pravděpodobně použijete rozhraní PATA.

patad   patantb

 • SATA a SATA II rozhraní - toto rozhraní je moderním nástupcem předchozího, má vyšší teoretické rychlosti - 150Mb/s pro SATA a 300Mb/s pro SATA II, mnohem menší datové kabely (výhodné pro cable management ve skříni PC) ovšem má nevýhodu v křehčím konektoru jak napájecím tak datovém, které se snadno vylomí ! Moderní zákaldní desky již používají pouze tento interface, vyjímku tvoří mini-ITX desky, které stále používají PATA. Rozhraní SATA a SATA II jsou navzájem kompatibilní. V případě, že zakoupený disk bude mít možnost zapojení napájení MOLEX i SATA (viz. obrázek) je jedno které zapojíte, ale nezapojujte obojí.

satad

 • SCSI - starší rozhraní které s v domácích PC nebo ntb prakticky nevyskytuje. Primárně určeno do serverových stanic. více informací o SCSI rozhraní možné nalézt např. zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/SCSI
 • Rozhraní externích pevných disků USB a FireWire - slouží k připojení externího disku k počítači aniž byste do něj museli zasahovat. Častěji využívané je USB, FireWire jen velmi okrajově. Možné je ještě zapojení skrze síťový konktor RJ45, používají síťové (network) disky.

 

 • Označení rozhraní podporujícího deskou - PATA, může být též: IDE konektor, Ultra ATA konektor, U-ATA konektor, ATA konektor, ATA133 konektor apod.
 • Označení rozhraní podporujícího deskou - SATA, může být též: Serial ATA, S-ATAII, SATA 150, SATA 300 apod.

 

   Obecné technické specifikace moderních pevných disků

   (Pouze pro účely porovnání jednotlivých technologií, samostatné série a tipy disků se mohou lišit a to i výrazně, zejména pak u SSD disků mohou být rozdíly mezi jednotlivými tipy velmi výrazné, proto se vždy informujte na specifikace u samotného produktu) !!!

 • Klasické pevné disky HDD (SATA, SATAII, PATA 7200rpm) - průměrné přístupové vyhledávací doby 9 - 11ms, průměrné přenosové rychlosti až 120Mb/s (pouze nárazově, v praxi se konstantě drží na +-80Mb/s a méně) Spotřeba 10 - 15W u notebooků 2 - 5W.
 • Klasické pevné disky HDD (SATA, SATAII, PATA 5400rpm) - průměrné přístupové vyhledávací doby 11 - 14ms, průměrné přenosové rychlosti až 80Mb/s (pouze nárazově, v praxi se konstantě drží na +-50Mb/s a méně) Spotřeba 10 - 15W u notebooků 2 - 5W.
 • Klasické pevné disky HDD (SATA, SATAII, PATA 10000rpm) - průměrné přístupové vyhledávací doby 3 - 6ms, průměrné přenosové rychlosti až 160Mb/s (pouze nárazově, v praxi se konstantě drží na +-120Mb/s a méně) Spotřeba 15 - 20W.
 • SSD disky technologie MLC (SATA, SATAII, PATA) - průměrné přístupové vyhledávací doby 0,1 - 0,4ms, průměrné přenosové rychlosti až 150Mb/s čtení a až 100Mb/s zápis (pouze nárazově, v praxi se konstantě drží na +-55Mb/s čtení a 40Mb/s zápis + problémy s malými soubory) Spotřeba 0,5 - 2,5W.
 • SSD disky technologie SLC (SATA, SATAII, PATA) - průměrné přístupové vyhledávací doby 0,1 - 0,4ms, průměrné přenosové rychlosti až 250Mb/s čtení a až 180Mb/s zápis (pouze nárazově, v praxi se konstantě drží na +- chybí dostatek testů k určení každopádně problémy s malými soubory přetrvávají) Spotřeba 0,5 - 2,5W. Extrémně vysoké ceny.

 

   Význam zkratek používaných u pevných disků

 • NCQ - Native Command Queuing - jedná se o způsob řazení příkazů jež podporují některé disky a v případě, že pevný disk často opakuje stejné příkazy, tato technologie jej zrychlí. Z toho je patrné, že je vhodná zejména do serverů, v domácích PC ji nevyužijete. Aby tato technologie fungovala, musí ji podporovat mimo HDD i čipset základní desky. Obecně jej podporují čipsety VIA + některé Intelácké čipsety.
 • FDB - Fluid Dynamic Bearings - jedná se o fluidní ložiska snižující hlučnost a zvyšující životnost HDD
 • SecureConnect SATA - jedná se o způsob připojení kabelů některých disků WesternDigital jež by měl zvýšit bezpečnost a pevnost zapojení kabelů k interface.
 • IntelliPower - systém regulace otáček dle potřeb systému.
 • IntelliSeek a intelliPark - stará se o posun a zastavování čtecích hlav, snižuje přístupové doby.
 • SBT - Sound Barrier Technology - snižuje hlučnost disku
 • 3D Defense System - zajišťuje ochranu proti otřesům
 • HiVERT technologie - snižuje spotřebu disku v závislosti na potřebách systému
 • DSP - Digital Signal Processor - speciálně navržený čip pro potřeby disku, v tomto případě pro zpracovávání velkého množství dat.
 • RoHS - snížené množství, nebo eliminace určitých nebezpečných látek při výrobě.

 

   Reklamace, poruchy a vady

   Harddisky jsou složité mechanismy, a vyskytují se u nich různé poruchy. Naštěstí je k dispozici mnoho programů, které jsou schopny v některých případech včas odhalit že se disk chýlí do křemíkového nebe. Nejčastější vadou disku jsou vadné sektory které se po určité době vyskytnou u každého používaného harddisku a jedná se o důvod k reklamaci. Dále se může stát že dísku odejde interface, což je problém, protože to nastane bez předchozích varování a ztratíte tím přístup k datům.

   Je důležité si uvědomit, že výrobce ani prodejce nenese odpovědnost za data která máte na disku uložená, není povinen je při reklaamci zálohovat, nebo zachovávat. Záruční doba pevného disku v žádném případě nezaručuje, že po tuto dobu se s diskem nemůže nic stát a že minimálně po dobu záruky o data nepřijdete! proto je důležité abyste disk občasně hlídali, a v případě náznaků poruchy včas zálohovali a reklamovali.

   Reklamace disků probíhají bezproblémově, a pokud disk není mechanicky poškozen, nebo nemá poškozené tzv. prachovky, bývá výměna provedena ihned. Výrobci pevné disky neopravují, ale šrotují je, tedy pokud budete potřebovat z vadného disku vytáhnout nezazálohovaná data, nezbyde Vám než-li využít služeb specializovaných společností. Nárok na úhradu nákladů za obnovu dat výrobci produktu ani prodejci nevzniká !

   Zálohujte ! Zálohujte, Zálohujte, Zálohujte a zase Zálohujte, protože lidí kteří nezálohovali a pak se semnou chtěli soudit jaktože disk ztratil data i když byl v záruce a jaktože jim nezaplatíme náklady na obnvou, a jaktože to a tamto byli desítky a způsob jejich chování je u mě okamžitě zařadil na post vypatlanejch debilů ze kterých jsme si dělali velkou srandu ještě tejden po jejich návštěvě...

   Znaky díky kterým lze poznat, že s diskem není něco v pořádku jsou přílišná hlučnost, vysoká teplota (nad 50°C při běžné práci), náhodná odhlašování, nebo nenabootování, apod. Výborný je program HD Tune, který dokáže v sekci "Health" označit vadné atributy disku, které jinak nezpozorujete.

 

   Nakonec je ale také uvědomit si, že čím déle disk používáte, čím více na něm instalujete, odinstalujete, nahráváte, kopírujete apod. tím více se "zanáší" a pro vyhledávací (čtecí) hlavu je složitější hledat a načítat jednotlivé soubory což ssebou nese vyšší zahřívání, nižší rychlost a vyšší hlučnost. Nejedná se však o vadu disku, nýbrž pouze o nepořádek na disku. Tento problém lze částečně odstranit defragmentací HDD, ovšem ideálně jednou za čas disk naformátovat, zejména pak oddíl s operačním systémem. V totmo případě příliš nepomohou ani tzv. úklidové programy které v amatérských rukou dělají spíše více škody než užitku.

 

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome