Základní desky, MB v kostce (Archiv)

mb

   Průvodce vnitřkem počítače V

 

   !! článek archivu 08/09. Může být omezena vypovídající hodnota !! Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, není výběr základní desky ve své podstatě nijak obtížný. Samozřejmě jedna věc je vybrat desku tak, aby s ní byli ostatní komponenty kompatibilní, což může být pro nezkušeného uživatele obtížné, a v tomto případě odkážeme na...

 

 

 

   Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, není výběr základní desky ve své podstatě nijak obtížný. Samozřejmě jedna věc je vybrat desku tak, aby s ní byli ostatní komponenty kompatibilní, což může být pro nezkušeného uživatele obtížné, a v tomto případě odkážeme na technickou podporu prodejce, nebo zkušeného známého. V tomto článku se budeme zabývat tím k čemu vlastně MB v PC slouží a z toho vycházejícími očekávanými schopnostmi od základní desky zařaditelné do určitého segmentu. Tento článek bude pravděpodobně více než ostatní "průvodce vnitřkem počítače" pozměňovat smýšlení některých uživatelů o základní desce a také se pokusí zásadním způsobem nabourat pomyslný "kult nejdůležitosti MB" který překvapivě stále zastává poměrně velké % uživatelů a co hůř, také někteří autoři ve svých rádoby odborných textech prezentovaných i na kvalitnějších webech zabývajících se hardwarem.

   Výzva pro zkušenější. Prosím, nenechte se zmást jednoduchými až trapnými názvy podsekcí jako jsou "k čemu je základní deska" čtěte, pravděpodobně budete překvapeni kolik jste toho nevěděli.

 

 

   Rozdělení MB

 

   Rozdělení základních desek je první kámen úrazu na který narážíme. "Neoficielně oficielní (rozuměj není oficielní ale často se používá)" rozdělení základních desek je dle jejich prodejní ceny a dělí se na:

 • Low endové MB (řekněme třeba do 2000Kč)
 • Mainstreamové (2000 - 4500Kč)
 • High endové (nad 5000Kč)
 • a možná subsekce Professional do níž by se dali zařadit desky např. serverové avšak. někteří výrobci rádi uvádějí u svých desek toto slovíčko protože je lákavé a zvyšuje prodejnost aniž by výrobce klamal zákazníka, protože určit je-li deska professional nebo nikoliv jaksi dost dobře nelze, definice neexistuje.

    Toto rozdělení je z principu chybné, protože narozdíl od např. CPU kde je obecně vzato jasné, že mainstream bude výkonější než-li low end apod. tento model u základních desek praktikovat nelze (detailněji vysvětlím níže).

   Další často praktikované rozdělení bývá dle předpokládaného účelu asi takto:

 • Kancelářské MB
 • Desky do multimediálních PC (prostě standardní home PC)
 • Herní desky, nebo desky pro hráče
 • Professionální desky
 • Serverové

   Rozdělení je opět chybné, vychází z předpokladu, že drahá herní deska je schopná nabídnout například vyšší výkon oproti desce do MM PC, také vychází z předpokladu výrazného rozdílu mezi jakousi pomyslnou prfoessionální deskou a např. nařachanou deskou kterou si koupí hráč "taktér" avšak pravda je taková, že professionální deska se stává profesionální v případě, je-li umístěna v počítači který dělá nějakou činnost na profesionální úrovni, např.  rendering apod. Samozřejmě, bavíme se zde o deskách které jsou běžně k prodeji v cenách 1000 - 10 000Kč.

   Avšak protože nějaké rozdělení do základu potřebujeme, abychom se o deskách mohli dále rozepsat, použijeme toto:

 • Levné desky do kancelářských a nenáročných PC formátu obvykle mATX (microATX)
 • Ostatní (mimo embedded platformy mini-ITX apod. specialitky)

   Proč jen takto krátce? Dobře, mrkneme se teda na to, co vlastně základní deska je a k čemu slouží.

 

 

   K čemu je základní deska, vliv MB na výkon systému

 

   Základní deska je největší částí počítače a trochu vyníká mezi ostatními komponenty tím, že ve své podstatě neurčuje výkon počítače. Ve zkratce se dá MB definovat jako interface pro ostatní komponenty mezi nimiž zajišťuje to, aby si ony ostatní komponenty jako CPU, RAM, GK ale třeba i klávesnice mezi sebou rozuměli a spolupracovali spolu. Tento fakt je velmi důležité si uvědomit, deska Vám neposkytne vyšší výkon systému proto je zbytečné utrácet za ní horentní sumy.

   Pro rejpaly uvedu, že je pravda, že nejnovější čipsety základních desek jsou obvykle o něco výkonější než-li předchozí, avšak ve výsledku se podílí na výkonu počítače opravdu naprosto zanedbatelným poměrem, úlohou čipsetu je vystavení podpory pro určené tipy CPU, RAM atd.

   Veškerá pointa této první části článku tedy tkví v tom, že je víceméně jedno zda-li si do nařachaného PC za 30 000 zakoupíte základní desku za 2 500, nebo desku za 7 000, výkonově bude systém na obou deskách nastejno. Toto je fakt, a pokud se Vám bude kdokoliv snažit namluvit opak, bude lhát. Prodejci občasně zkouší také to, že dražší desky jsou kvalitnější a méně poruchové, avšak poruchovost základních desek spíše než na ceně závisí na výrobci a kvalitě výroby, naopak drahé desky obvykle disponují velkým množstvím zbytečných funkcí, výstupů a vlastností, což samo o sobě zvyšuje pravděpodobnost výskytu vady.

 

 

   Proč tedy různé desky o stejném výkonu stojí pár korun a jiné hodně korun... ?

 

   Odpověď není zas tak složitá. Ono totiž samozřejmě deska za 7 tisíc není úplně stejná jako ta za 2 tisíce. Má navíc hezkou krabici, taky velkou krabici, a disponuje širším spektrem výstupů. "Obyčejná" MB bude mít příklad: 8 USB výstupů, 1 RJ45(lan), zato ta "nařachaná" bude mít USBček 12, místo jednoho bude mít 2x síťovej konektor, bude mít výstup eSATA, FireWire a třeba navíc WiFi přídavnou kartu v krabičce. Taky jsou tyhle desky obvykle vybaveny "přitažlivými" funkcemi jež výrobce často velmi vyzdvihuje, jako jsou různé displeje na desce jež zobrazují bezvýznamné informace, popřípadě teploty apod. Výrobci dokáží také hovořit o tlačítku PWR on/off na základní desce jako o nadbožské schopnosti - jistě obyčejná deska má jen piny :). Je pravda, že dříve byli tyto desky vybaveny kvalitním pasivním chlazením - deska poté vypadala mohutně, luxusně, draze, avšak dnes již i deska za 3 000 disponuje také téměř předimenzovaným systémem heatpipe chlazení. Toto jsou důvody jež zvedají reálnou hodnotu desky o stokoruny avšak prodejní hodnotu o tisícikoruny. Rád bych zde upozornil čtenáře na nuntost uvědomění si faktu, jak moc mu FireWire, nebo eSATA stojí za ty tisíce navíc. Samozřejmě hodně přes 90% uživatelů se spokojí s 8mi USB, s jedním LAN, FireWire vživotě nepoužije, a většina taky desku zavře do CASE počítače a tedy nevyužije ani displeje s bezvýznmnými informacemi a všemožná blikátka jimiž jsou tyto desky vybaveny.

   Avšak abych stále neremcal jen zápory, tyto superdrahé modely desek mají i výhodu kterou jim nelze upřít. Tou je pro uživatele prakticky jistota kvalitního BIOSu schopného detailního nastavení v oblasti taktování komponent a celého systému. Tedy s těmito deskami se dá velmi dobře taktovat. Naopak u desek za tisícovku jsou možnosti taktování velmi omezené, u desek okolo 2 000,- je potřeba předem zjišťovat jak kvalitní mají v tomto ohledu BIOS i když troufám si říci, že dnes již většina desek za tuto cenu bude mít BIOS schopný rozumnýho taktování a u desky za 3 000,- už mají základní desky v tomto ohledu BIOSy suprové. Tedy jediné praktické pozitivum drahých desek nacházíme i u desek za 2500,-....

 

  

   Podle čeho tedy vabrat základní desku?

 

   Samozřejmě nelze odpvoědět kupte tu, nebo tamtu. Výběr záklaní desky je podmíněn maximálním zpsobem potřebami uživatele. A tedy lze obecně říci, že chce-li někdo kancelářské PC do práce, nebo jen jednoduchý počítač na internet, bez předpokladů nějakých výraznějších upgradů do budoucna stačí zakoupit opravdu ty nejlevnější desky do 1 500set korun, které svou funkci splní na 100%. Stejně tak základní deska do nějakého obyčejného domácího počítače (říká se tomu multimediální) nemusí být nic extra a stačí deska za 2 000 - 2 500 korun. Desky v této cenové relaci jsou již vybaveny slušnými čipsety, velkým množstvým výstupů a nejedná-li se o vyjímky formátu mATX (jež bych do MM PC nedoporučoval) disponují také rozumnou možností jednoduchého upgradu sestavy do budoucna (přidání paměti RAM, VGA).

   Druhou kategorií jsou uživatelé, jež počítají s taktováním systému, zde je zapotřebí vybírat desku trochu rozuměji s ohledem na funkce BIOSu. Jak bylo řečeno někde výše, desky s cenou od 2 500 obvykle disponují solidními schopnostmi taktování systému a uživatel "taktér" si při výběru desky projde diskuze k produktu, nebo fóra aby zjsitil zda-li mu bude ta, nebo ta deska vyhovovat. Každopádně dnes se prodávají luxusní základní desky, které dokáží opravdu rozumné taktování za pár korun ( 2 500 výše) a pokud půjde čistě o taktování v domácích podmínkách, splní tuto funkci obdobně jako deska násobně dražší.

 

   Kritéria výběru:

 

   2 kritéria již byli řečeny výše - budu taktovat, nebudu taktovat. Dalším kritériem při výběru základní desky může být počet a druhy výstupů - tedy máte-li doma kameru s konektorem FireWire, asi budete chtít desku, jež disponuje tímto výstupem atp. Jak je vidět, kritérií mnoho není, nicméně jedno zásadnější bych zde rád uvedl, jedná se o kvalitu desky, resp. poruchovost výrobce.

   Výrobní psotupy a použité díly + materiály se v průběhu času mění a tedy nelze jednoznačně říci, že základní desky toho výrobce jsou dnes hodně poruchové a tak tedy budou vždycky. To rozhodně ne, avšak na trhu se základními deskami lze vypozorovat určité výrobce jež mají desky kvalitnější a méně poruchové oproti ostatním obecně i přesto existují nepovedené modely i u kvalitních výrobců. Pokusím se zde ze zkušenosti vypsat nějaké základní informace o nejznámějších výrobcích a kvalitách jejich MB:

 • Gigabyte - dříve (doby sc.478 a sc.A) se začíná v české republice dostávat do povědomí tento výrobce. Tehdá tyto desky nebyli nic moc avšak postupem času se zlepšovali a s nástupem moderních socketů (zhruba od 775, AM2) se jedná o perfektní základní desky s obecně malou poruchovostí a dobrým poměrem ceny. Výrobce zasahuje od nejlevnějších desek až po dražší modely končíc průměrně okolo 5 500Kč. Proslaven jest sériemi S3 (levná schopná deska) a sériemi DS4, S4 - prefektně taktovatelné nadupané desky za relativně málo peněz. Gigabyte vyrábí perfektní desky jak platformy AMD, tak Intel, s nízkou poruchovostí ku prodaným kusům. Pozor je potřeba dávat na levnější desky bez  mohutnějšího heatpipe chlazení (pouze malé pasivní chladiče na chipsetech). Gigabyte rád osazuje výkonné čipsety s větším ztrátovým teplem poměrně nedostačujícím chlazením u svých levnějších desek (tak do 2 000), toto potom zvyšuje pravděpodobnost vady na desce, neuchlazený čipset na 100°C a více snižuje životnost desky.
 • ASUS - standardně kvalitní výrobce, občasně se vyskytne více poruchová nepovedená série desek. ASUS vyrábí víceméně kvalitní málo poruchové desky, u levnějších modelů má stejný problém s chlazením čispetů jako Gigabyte. Vyrábí velmi dobré desky formátů mATX.
 • MSI - osobně cítím k tomuto výrobci jisté zaujetí a tedy mě neberte moc vážně. Jeho desky se mi nelíbí, nemám je rád a přijdou mi dnes více poruchové než-li ASUS či Gigabyte ku prodaným kusům. Osobně je nedoporučuji, an druhou stranu znám mnoho lidí, jež si je nemůže vynachválit.
 • EVGA - u nás relativně nový hráč, za velkou louží však znám svou kvalitou a výbornými ožnsotmi taktování. Osobně bych se jej asi nebál, ale větší zkušenost nemám.
 • DFI - dříve suprácké desky, dnes již nic moc, nebo průměr. V ČR můžou být problémy s reklamacemi (dodavatel).
 • Biostar - Ruce pryč od tohoto výrobce, upřímě jsem doufal, že se u nás už nikdy neobjeví, ale objevil se.  A hned ze stratu předvedl jak je "kvalitní".
 • INTEL - dělá výborné desky avšak nejsou vhodné do herních a v podstatě ani MM PC. Spíše pro pracovní stanice apod. Občasně problémy s kompatibilitou s dalšími komponenty (RAM). Také jsou dost drahé.
 • VIA - zmiňujeme se jen pro úplnost, vyrábí embedded platformy desek, integrované CPU apod. Malé desky pro nenáročné použití - na full on-line interent PC apod. miniITX desky.

 

   Rozměry základních desek (pouze nejpoužívanější):

 • ATX - 305x244mm (nejčastější rozměr)
 • mATX (microATX) - 244x244mm (levné desky vhodné do kancelářských PC)
 • mini-ITX - 170x170mm (embedded platformy největším zástupcem segmentu VIA)
 • nano-ITX - 120x120mm (embedded platformy největším zástupcem segmentu VIA)
 • pico-ITX - 100x72mm (embedded platformy největším zástupcem segmentu VIA)

 

   Reklamace a vady MB, základy bezpečnosti při instalaci

 

   Vzhledem k tomu, že základní deska je složena z mnoha jednotlivých komponent jež jsou navzájem pospojovány tisíci cestami v mnoha vrstvách, jedná se o nejporuchovější komponentu v počítači vůbec.

   Nejčastěji projevovanou vadou desky je že nefunguje. Počítač může být zapnutý, větráčky se budou točit ale nic se na monitoru nezobrazí - může být vada desky, nebo také VGA (v tomto případě zkuste vyměnit grafickou kartu a také vyndejte a znovu vložte operační paměti -> poměrně často to pomůže). To je základ který se projevuje v 80% případů. Další vady už nejsou tak jednoznačné. Deska může způsobovat pády systému v důsledku nekompatibility s nějkým kouskem dalšího hardwaru, nebo nemusí vůbec naběhnout protože je nekompatibilní s osazeným hardwarem - vždy zkontrolujte na stránkách výrobce support list zejména CPU, a také můžete zkusit jiné operační paměti.

   Špatná izolace desky (chybí distanční sloupky, nebo se MB spodní stranou dotýká skříně) se obvykle projevuje tím, že PC jen tzv. "ťukne" a hned se vypne (takto se ale také může projevit v méně případech chyba zdroje) a dále už třeba nereaguje vůbec - je-li deska špatně odizolovaná, obvykle jí to nepoškodí a po následném doizolování je plně funkční.

   V případě, že se PC rozběhne cca na 2 - 5s. a poté se vypne, značí to nejčastěji problém s CPU -> buďto vadné CPU, nebo nekompatibilní CPU.

  

   Samotné reklamace základních desek jsou obvykle poměrně problémové - výrobci se snaží desky opravovat a z tohoto důvodu je prodejce často nemění na místě kus za kus ani v případě levnějších modelů a zasílá je dodavateli k opravě, kde je často skutečně opraví, nebo zašle výměnou jinou opravenou desku stejného typu.

   Takto opravené základní desky jsou ale problém který se s Vašim počítačem potáhne do nekonečna, protože velmi výrazné procento opravovaných desek se znovu pokazí (obvykle velmi brzy po reklamaci) a následně je nutná další reklamace. Často je opravená deska nefunkční už z opravy :) Zejména pak dodavatel DFIček je na opravy všehodruhu expert.  

 

   A nakonec instalace MB. Základem je izolace - tedy distanční sloupky. Nezapomenout, jinak PC nepoběží. Tento problém, že je deska přišroubována rovnou na skříň se často objevuje u prvomontérů vlastních PC. Dále pozor na mechanická poškození poškození při šroubování - jakmile si rejpnete šroubovákem do desky, nikdo ji nevyreklamuje, takže šroubujte opatrně. Také nikdy nepoužívejte šroubováky apod. náčiní na zapojení nějakých komponent (zejména u 24pin konektorů napájení od zdrojů které občas nejdou do desky tak lehce jak by měly jít) - když Vám nářadí sklouzne, máte v desce díru :).

   Zvláštní pozornost věnujte paticím typu LGA (sc. 775(T), 1366, 1156, 771) a kupujete-li desku s tímto socketem, vždy překontrolujte, jsou-li piny vpořádku. Jejich náchylnost na různá vyhnutí, zlomení je až neuvěřitelná a jejich narovnání do původní pozice i z nepatrného vyhnutí je téměř nemožné a záruka se samozřejmě na tento problém nevztahuje.

   Také nezapomínjete na přídavné napájení pro CPU (4pin, nebo 8mi piny). Pokud není zapojené vše běží, větráčky se točí, ale na monitoru nic (je to poměrně častá vada od uživatelů).

 

   Už mě moc nenapadá co k deskám dále napsat, myslím, že ku charakteru článku je text poměrně vyčerpávající a hlavním záměrem článku bylo vysvětlit nesmyslnost kupování zbytečně drahých základních desek, což se mi doufám povedlo, takže cya u dalšího povídání, máte-li něco, je k dipozici diskuze.

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome