Procesory, CPU v kostce (Archiv)

cpu

   Průvodce vnitřkem počítače VI

 

   !! článek archivu 12/09. Může být omezena vypovídající hodnota !! K problematice jaký processor zvolit, bych pro změnu opětovně rád využil vlastní zkušenosti jakožto reklamačního technika a servis PC v jedné z větších společností na Českém trhu, kde jsem s tímto hardwarem přicházel do styku několikrát denně... :)

 

 

   Dostáváme se k dalšímu, možná poslednímu dílu našeho laického povídání o základních komponentech počítače - a to k procesorům. Povídání o procesorech patří k těm "složitějším" protože za posledních cca 5 let prošli CPUčka značným vývojem a oproti dřívějším CPU, a dnešní moderní CPU mohou v PC plnit vícero úloh, resp. již to není jen ta placatá krabička od který potřebuji 800Mhz aby mi PC přehrálo DVDčko.

   V dřívějších dobách - asi tak do dob CPU označovaných jako Pentium 3, to bylo s CPU poměrně jednoduché. Jejich výkon určovala víceméně frekvence taktu a tak bylo poměrně jednoduché vybírání, kde postavili-li jste vedle sebe 1Ghz CPU a 1,3Ghz CPU, kterýpak byl asi výkonější... malou, avšak významnou revoluci v tomto ohledu přinesla až společnost AMD s procesory  do socketu 462, která dokázala postavit procesor architektonicky tak, že i při výrazně nižším taktu oproti dosavadním CPU dosahovala jejich výkonu. Jsou to ony známé AthlonyXP se znamínkem +, kde například CPU označený 2400+ běžel defaultně na 1800Mhz - 2000Mhz, avšak výkonnostně dosahoval na CPU vyššího taktu, teoreticky 2400Mhz.

   Tímto byla nastartována doba "chytrých" CPU, kde základem výkonu procesoru není takt, ale vyspělá architektura. Pro názornost lze uvést, že jedno jádro z obyčejného 775kového Core2 Duo na 1,8Ghz (tedy asi to nejnižší C2D jež se vůbec vyrábělo) by bezproblémů překonávalo výkony 4Ghz CPU P4 architektury NetBurst. Navíc při trojnásobně nižším TDP (ztrátového tepla) a mnohem nižší spotřebě. 

 

   Výkony CPU v kostce

   Máte-li zájem o tuto problematiku více, doporučuji přečíst tento článek http://www.i-skladka.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=52:mame-pomale-poitae-uvaha&catid=13:jak-to-vidim&Itemid=24  kde jsou, doufám, poměrně pochopitelně popsány výkony dnešních CPU. Jinak pro účely tohoto článku kopíruji pouze přehled výkonnosti CPU ve Flopech pro názornost. (více je lépe)

 • AMD Sempron64 1,8Ghz - 145MFLOP/s
 • AMD Sempron61 2,6Ghz - 214MFLOP/s
 • Intel Core 2 Duo E6300 1,86Ghz - 380MFLOP/s
 • Intel Core 2 Duo E6300 3,15Ghz - 600MFLOP/s
 • AMD Turion60 (ntb CPU) 1,83Ghz - 300MFLOP/s
 • AMD Athlon XP (sc. A) 2,0Ghz - 100MFLOP/s
 • Intel ATOM N270(ASUS Eee PC) 1Ghz - 70MFLOP/s
 • Intel ATOM N270(ASUS Eee PC) 1,8Ghz - 122MFLOP/s
 • Intel Core 2 Quad Q6600 2,4Ghz - 520MFLOP/s
 • Intel Celeron M (ntb. CPU) 1,6Ghz - 280MFLOP/s
 • AMD turion TL-52 (ntb. CPU) 1.6GHz - 220MFLOP/s
 • Intel Celeron 1,3Ghz - 30MFLOP/s
 • AMD Athlon64 5000+ 3,1Ghz - 500MFLOP/s
 • Intel P3-M (ntb. CPU) 1,2Ghz - 50MFLOP/s
 • Intel Pentium 4 Presscot 3,75Ghz - 280TFLOP/s

 

   Výběr CPU - pro kancelář

   Zde opět platí, že dostačující je to nejlevnější. Samozřejmě není kancelář jako kancelář, ale bereme-li v potaz operační systém, textové a tabulkové editory atp atp... bohatě stačí ty nejlevnější CPU na trhu. Sice je pravda, že v době vydání Windows Vista mohl být s tímto problém, a nejsem si jistý zda-li by nějaký Sempron na 1,8Ghz rozběhal Visty úplně nejplynuleji, ale Windows Vista byl přestřel který dnes již nemusíme řešit, naštěstí.

   Podívám-li se na to, co se dá dnes (12.2009) koupit jako nejlevnější, máme tady za 800,- 2,5Ghz Semprony sc. AM3, nebo Duální Celerony na 2,2Ghz do sc. 775. Obojí dvojí jsou procesory které bez nejmenších problémů rozběhají jakékoliv kancelářské aplikace na jakémkoliv operačním systému, není potřeba kupovat cokoliv dražšího.

     Obecně do kancelářských PC doporučuji CPU od společnosti AMD. Tyto CPU jsou v lowendovém sektoru obvykle výhodnější než-li konkurence v oblasti výkonu, spotřeby i vyzařovaného TDP.

 

   Výběr CPU - pro domácí PC

   Procesor pro takový normální multimediální domácí stroj by prakticky dostačoval podobný jako pro kancelář, ale opětovně jde o to, co všechno bude CPU dělat. Zde je to velmi variabilní, a pokud máte v plánu například práci s videem (konverze formátů, apod.) je potřeba CPU slušnější, řekněme nějaké alespoň 2 jádro na rozumném taktu, třeba 2,5 Ghz. Ono totiž je pravda, že video převedete i na Sempronu, ale bude to trvat 4x déle než u výše zmíněného. Tedy je jasné, že je to o prioritách - jak dlouho jste na to či to ochotní čekat.

   Obecně platí, že na PC na kterém budete přehrávat DVD, FullHD video, prohlížet a upravovat fotky, občas nějakou obyčejnou hru, vesměs opravdu postačí i onen Sempron, ale v praxi je lepší do CPU investovat trochu více. Vemu-li to opět k dnešku (12.2009) do domácího počítače bych vrazil CPU kolem 2500 - 3000Kč a to by dnes stačilo na Core2Duo 2,9Ghz s 3MB Cache což je procesor na kterém můžete a ještě dlouho budete moci dělat všechno z oblasti domácího PC včetně konverze vide v rozumném čase a postačí i na vyspělé hry, bude-li k němu adekvátní VGA karta samozřejmě.

   Jak vidíte z použitých příkladů, je patrné, že předimenzované procesory se dnes dají koupit za rozumné ceny a není potřeba cpát drahé modely do obyčejných PC a to včetně herních, kde to sice chce CPU trochu výkonější, ale s rozumem viz níže.

 

   Výběr CPU - herní PC

   Výkonný CPU je ve hrách potřeba. Dnes o to více, že často počítá i fyzikální model, avšak s rozumem. Ačkoliv se můžete na určitých fórech dočíst jak moc je potřeba 4jádro na tu či onu hru, je přínos enormě drahých CPU na plynulost hry diskutabilní, a rozhodně není úměrný ceně. Existují hry které jsou optimalizované pro využití vícejádrových CPU, kde například při použití 4Jádra a 2Jádra o stejném taktu vydá 4jádro o 5 FPS více, třeba o 7.... ale uvědomme si, že ono 4jádro bude trojnásobně drahé. Tento problém ale neberte doslovně, stejné to bylo když na trh přicházela éra dvoujádrových CPU. Také nějakou dobu trvalo, než se výkonnostní nárůst stal adekvátním cenovému nárůstu, a dnes by již herní PC bez dvoujádrového CPU nemohlo být herním PC, tedy je jisté, že časem se 4jádro stane nutností, pak 8smi jádro a pak 16ti jádro atd atd... ale vždy počítejte zda-li se nárůst výkonu v přehledu řekněme na rok - 2 roky dopředu vyplatí ceně CPU. Vemte, že dnes si na průměrném dvoujádru zahrajete jakoukoliv hru aniž by ji CPU viditelně brzdil, na co tedy kupovat 3x dražší model? Na hru mají exponenciílně větší vliv grafická karta a rozumná velikost operační paměti.

   Nicméně pár pravidel pro koupi CPU na kterém se budou hrát hry. Hry jsou stále taková hatmatilka milující hrubý výkon, a tak je dobré, aby CPU na hry, mělo vysoké takty. Hra bude lépe běhat na 2jádru s 2,8Ghz, než na čtyřjádru s1,8Ghz a to platí a asi i bude paltit vždy. Nechcete-li dále taktovat, vybírejte na hry CPU s taktem minimálně 2,5Ghz na jádro.

   Cache procesoru pro herní počítač by Vás měla zajímat na úrovni L2 a nově L3. L1 tedy neřešte. U obou platí že čim vyšší tím lepší. Minimum považujte 2Mb u L2, nedisponuje-li CPU ještě L3 cache. Disponuje-li L3 cache může být L2 nižší.

   K aktuálnímu datu (12.2009) se pro herní PC ve všech ohledech hodí spíše procesory společnosti Intel - obecně v této kategorii vyšších modelů výkonější než AMD.

 

  

   CPU a spotřeba energie

   Spotřeba je důležitým atributem při výběru CPU. Processory jsou velkým žroutem enrgie. Průměrné spotřeby jsou u jednojader 60Watt v klidu a 90Watt v zátěži  dvoujader jsou okolo 90Watt v klidu a 160Watt v zátěži, u čtyřjader 90Watt v klidu a okolo 200Watt v zátěži.

 

   CPU a poruchy + reklamace

   Dobrá věc na procesorecch je krom toho, že umí rychle počítat, i to, že se nekazí. Procesory mají nejspíš vůbec nejnižší poruchovost ze všech komponent používaných v počítači, obvykle nedosahuje ani 1%. Toto je dáno tím, že vadné kusy jsou eliminovány již při testování ve výrobě a potenciální poruchy CPU jsou z 98% nefunguje a tudíž lze vadu snadno najít. Další chyby se mohou objevit v integrovaném paměťovém řadiči jímž disponují CPU Intel od sc.775 a procesory společnosti AMD. Tato vada se projevuje podobně, nebo stejně, jako by byla vadné operační paměť, zejména pak v různých memtestech vyhazuje vadné adresy. 

   Nejčastějšími chybami u procesorů jsou neodborné uživatelské montáže, jež mají za následek ohnutí pinů procesoru, nebo nedostatečné chlazení (špatný styk tělesa chladiče s plochou CPU). V tomto případě se PC obvykle restartuje po době úměrné vytížení CPU - vyšší vytížení = vyšší vyzářené TDP = dříve se v zájmu ochrany CPU PC vypne, nebo zrestartuje. Pamtujte, že pokud PC nenaběhne (pouze černá obrazovka) může být vadné CPU, nebo také nepodporované CPU (vyřeší upgrade BIOSu) a samozřejmě také dále vadná VGA, zdroj, MB, RAM a tisíce dalších věcí...

   O procesor se nemusí uživatel nijak starat. Je potřeba dbát na to, aby byl chladič CPU řádně očištěn od prachu, další zásahy v podobě každoměsíčního měnění teplovodivé pasty apod. vylomeniny jsou úplně o ničem, navíc častým sundaváním chladiče z CPU výrazně zvyšujete riziko poškození CPU, základní desky a samotného chladiče.

   Reklamace CPU jsou takési jakési jak kde. Někde vymění ihned po potvrzení vady, jinde zasílájí dodavateli, ale dnes bych řekl, že se reklamace většinou na místě nevyřeší. Bohužel. 

 

   Zajímavosti

 • Procesory se rychle zahřívají a jsou-li bez chladiče pouze volně vložené do patice, jádra založená na technologii NetBurst se zahřejí na kritickou teplotu do méně než 10ti sekund a už po 5ti sekundách neudržíte na CPU prsty. Trochu lepší je to u lowendových CPU vyspělejší architektury např. Sempron, kde 1,8Ghz pojede bez chladiče cca 20s.
 • Zažil jsem po domácku poskládaný počítač kde byl vložen 775 CPU v patici a na zámku patice byla stále instalována krytka pinů. Na tomto byl nacpán chladič CPU. Přinesli mi to, že se to vypíná.... Věřili byste tomu... :)
 • Posíláte-li počítač (zejména non LGA patice, tedy AMD) někam poštou nebo něčim podobnym, posílejte jej buďto bez chladiče, nebo s nainstalovanym originálnim chladičem. Poslední dobou je totiž značná oblíbenost instalovat na CPU různé megachladiče i nemegachladiče, které mají absolutně nevyhovující způsob uchycení a při menším škobrtnutím, tyto odpadávají ze zámku pro chladič a berou sebou CPU, kterému dokonale zdevastují, zlámou a zohýbají piny. Tento problém se týká jmenovitě některých typů chladičů Zalman, Asus, thermaltake a bezpochyby i dalších.
    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome