Flashování biosu

bios chip   Další článek v této sekci půjde do jádra často komentovaného upgrade biosu, nebo chcete-li flashování biosu. Na českém internetu existuje několik slušných článků, které se touto problematikou zabývají, avšak chybí jim dostatek obrázků. Pokusím se zde připravit menší "fotonávod" na jednotlivé flashovací utility, které základní desky nejčastěji používají a které se mi zrovna dostanou pod ruku.

 

 

 

 

   Úvodem

    Pro začátek několik základních informací týkajících se bezpečnosti při flashování biosů. Pamatujte, že jde o činnost při které můžete základní desku vyřadit z provozu, v případě že nastane nějaká chyba. Problém částečně eliminují technologie "Dual BIOS" a ekvivalentní, používané např. u desek výrobce Gigabyte. Jde o záložní CMOS čip s funkčním biosem ze kterého deska nabootuje v případě, že nastanou problémy a deska nenaběhne. Tedy například nahrajete-li špatný bios, deska s touto technologií by si měla poradit. Zkušenost ale nemám, a dle diskuzí bych se na tuto technologii raději nespoléhal.

   Nejčastější fatální problémy které mohou vzniknout:

 • V průběhu flashování vypnou proud
 • Poškozená disketa/flashdisc ze které nelze dokončit zápis
 • Chybný bios (určený pro jinou MB, neoficiální upravená verze...) 

   Pokud nastane problém v jehož důsledku nedojde ke kompletnímu nahrání nového biosu - deska nenaběhne. I když těžko ovlivníte zda Vám v průběhu flashování vypnou elektřinu, zbylé dva body můžete jednoduchou kontrolou dle hesla "dvakrát měř, jednou řež" téměř eliminovat.

  

   Řešení nefunkční základní desky v důsledku chyby při flashování biosu je celkem obtížné. U desek jež nemají CMOS čip napevno připájený (obr.1), lze tento čip pomocí kleštiček vyndat a nahradit čipem z jiné stejné desky. Desku můžete sehnat třeba jako mrtvou za pár korun z bazaru, nebo se lze zkusit dohodnout na nějakém větším reklamačním oddělení, zda by Vám byli ochotni vyndat čip z nějaké mrtvé desky v reklamaci. Ale předem říkám, je to problém. Naopak u desek jež mají čip napevno připájený k PCB (například obr.2) padá i předchozí možnost, pokud tedy nejste ochotni odpajovat a znovu napajovat mikropájkou čip na PCB.

bioschip1   bioschip2

   Poslední možnost (mimo té, nenadělám nic pokazil jsem to tak si to vypiju) je mrtvou desku reklamovat a doufat, že ji prodejce vymění. Pokud budete tvrdit, že deska je ok, jen je vadný bios s tím, že jej prodejce vymění z jiné desky ze skladu, pravděpodobně narazíte. Upřímně pochybuji o tom, že by tento postup nějaký prodejce akceptoval. Nezbývá tedy než poslat desku do reklamace. Dáte-li popis vady "vypli proud při flashování biosu", můžete celkem narazit už při příjmu do reklamace. Horší ale je, že by to nemusel vzít jako oprávněnou reklamaci ani servis výrobce a následně poslat desku zpět s tím, že jde o chybu na níž se záruka nevztahuje. Což je dle mého OK a vy s tím nic nenaděláte. Faktem ale zůstává, že i jen trochu slušný servis, by čip měl vyměnit (bavíme-li se o deskách, které jsou stále ve výrobě). Třeba si naúčtovat stovku za neoprávněnou reklamaci, ale čip vyměnit. Poslední možnost je klasicky lhát - deska přestala fungovat a čekat jak to dopadne. Já to neschvaluji, ale mám takový pocit, že tento způsob volí 90% experimentátorů.

 

   Kdy upgradovat BIOS

   Flashování BIOSu jakožto rizikovou činnost je vhodné omezit na minimum. V ideálním případě neflashovat vůbec. Konec konců tomu odpovídá také fakt, že 99% uživatelů flashovat bios za dobu života počítače nepotřebuje. Rozhodně je blbost flashovat bios jen proto, že se objevila novější verze. Flashujte proto až v případě, kdy k tomu jste donuceni okolnostmi. A to není tak často, v úvahu připadají asi tyto možnosti:

 • Deska je nekompatibilní s operačními pamětmi RAM, i když technické parametry jsou s deskou kompatibilní. Toto je asi nejčastější možný důvod a i tak se vyskytuje minimálně. Může se stát, že některé desky nechtějí spolupracovat s pamětmi některého výrobce i přesto, že technická kompatibilita je OK. Občas se to skutečně stane a v tomto případě pomůže buďto osadit paměti jiného výrobce, nebo flashnout novější verzi biosu (zde flash biosu obvykle skutečně pomůže a často není informace o tom, že nový bios tento problém řeší ani uvedena u daného release).
 • Někdy nové biosy přidávají podporu dalších procesorů. Budete-li desku osazovat procesorem jež je podporován ve vyšší verzi biosu než je aktuální na desce, budete muset flashovat.

   Další relevantní důvody proč flashovat bios mě momentálně nenapadají.

 

   Relevantní doplňující info k problematice:

 • Vstup do biosu F2 (nejčastěji u ntb.), F12, ALT+F2, ESC, DEL (nejčastěji desktop PC)
 • Zjištění verze biosu: po startu PC na úvodní obrazovce se většinou nachází i verze biosu (jako např. obrázcích níže v1.03 a verze F12) k zastavení této obrazovky použijte klávesu Pause. Některé programy dokáží zjistit verzi biosu v prostředí operačního systému (diagnostické nástroje, či přímo k tomu napsané aplikace). Info verze je možné občas zjistit také ve "START/Programy/Příslušenství/Systémové nástroje/Systémové informace" v souhrnu.

 

screens   screen1s

 • U klasického flashování z diskety je nutné nakopírovat samotný bios a flashovací utilitu na disketu, obsahující zaváděcí soubory tzv. spouštěcí disketu, nebo chcete-li bootovací disketu. Vytvoření spouštěcí diskety je snadné, stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu vaší disketové mechaniky, dále v menu na položku Formátovat..., v okně které se zobrazí zatrhnout položku "Vytvořit spouštěcí disketu MS-DOS" a potvrdit tlačítkem Spustit (obr.5).
 • Pokud se soubor biosu a flashovací utility nevejde na bootovací disketu, nahrajte jej na novou prázdnou disketu a po nabootování ze spouštěcí diskety, vložte disketu s biosem a flashovací utilitou. 
Obr.5 Zaváděcí soubory spouštěcí diskety
spoustecidisketas   spoustecidisketadoss
 • Některé desky jsou vyráběny v různých revizích a bios se tak může pro jednotlivé revize lišit. Pokud jste vlastníkem takové desky, revizi naleznete napsanou někde na PCB. Nejčastěji bývá u některého z okrajů desky, či mezi sloty PCI. Její tvar je obvykle text: "REV. 1.0" a tak podobně.

    Obecný postup flashování BIOSu z diskety

 1. Nastavení disketové mechaniky jako prvního zařízení ze kterého počítač bootuje (návod zde).
 2. Vložení spouštěcí diskety do mechaniky a spuštění PC.
 3. Po zavedení spouštěcí diskety vložit disketu s BIOSem a flashovací utilitou a spustit proces. Spuštění flashovací utility je nejčastěji ve formátu a:\"flashovací utilita.exe" "soubor biosu.***" (bez uvozovek samozřejmě). Zápis v příkazovém řádku bude tedy vypadat např takto: "a:\flashspi.exe 965pdsa.f12". Soubor "flashspi.exe" je flashovací utilita a soubor "965pdsa.f12" je samotný bios. Bližší popis už v jednotlivých částech článku.
    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome