Jak na instalaci Windows (Archiv)

    !! článek archivu 10/08. Může být omezena vypovídající hodnota !! Jak instalovat Windows? Pokusíme si to zde co nejlépe popsat. Při instalaci Windows vycházíme ze dvou zákaldních možností a to:

 

 1. Instalace pomocí spouštěcí diskety (nativně určeno pro OS Win 95, 98, ME, 2000) popis jak vytvořit bootovací disketu zde
 2. Instalace přímo z disku CD-Rom (nativně podporuje OS Win XP, Vista)


   Obě dvě varinaty se od sebe mírně odlišují, začneme variantou 1 pro starší počítače se staršími OS kde je obvykle zapotřebí použít při instalaci bootovací disketu.

 

   1. Nabootovaní skrze bootovací disketu, formátování disku

   Vložte bootovací disketu do mechaniky a restartujte PC. Po chvíli hledání na disketě se Vám zobrazí tyto 4 možnosti:

 • Nápověda
 • Spustit počítač s podporou jednotky CD-rom
 • Spustit počítač bez podpory jednotky CD-rom
 • Spustit počítač v minimální konfiguraci

    Vyberte možnost "Spustit počítač s podporou jednotky CD-rom" a vyčkejte asi minutu než PC zavede MS-DOS. Poté se Vám zobrazí černá obrazovka a na ní nějaký text. Vy věnujte pozornost zejména větě "Jednotka CD-rom je jednotka ?:" namísto otazníku bude nějaké písmeno, například písmeno D. To záleží na počtu mechanik v PC, počtu pevných disků apodobně, každopádně písmeno mechaniky si zapamatujte. 

   V tuto chvíli máme již zavedený MS-DOS, nicméně disketu stále ponechejte v mechanice. Pustíme se do formátování pevného disku. Formátování disku odstraní předchozí verzi Windows a smaže všechna data na dané logické jednotce, tedy před instalací OS si data zazálohujte. (Pokud chcete instalovat OS bez formátování disku, je to možné, ale jen obtížně se zbavíte původní verze OS. Tuto možnost ovšem nedoporučuji, při instalaci OS je vždy lepší disk naformátovat a provést tzv. čistou instalaci.) Naformátování disku provedete takto: na obrazovce na které nyní jste napište toto: "c:"  Tímto příkazem se dostanete na jednotku pevného disku označenou jako C, tedy na jednotku na kterou se Windows defaultně instalují. Objeví se Vám C:\>  Nyní napište příkaz format c: Počítač se Vás zeptá, zda-li chcete opravdu jednotku naformátovat, toto mu potvrďte a vyčkejte než dokončí formát.

 

   2. Spuštění instalace Windows

   Nyní máte dokončený formát disku a tedy disk připravený k instalaci OS. Vložte teď do jednotky CD-rom CD s Windows a na počítači napište ?: přičemž za ? dosaďte písmeno kterým Vám počítač označil jednotku CD-rom (pravděpodobně se bude jednat o písmeno D:, viz výše). Tento příkaz Vás dostane na jednotku CD-rom ve které máte CD s Windows. Nyní napište setup.exe v tuto chvíli by se měla spustit instalace Windows. V případě, že nikoliv, je spouštěcí soubor ukryt ve složce, v tomto případě postupujte tak že napíšete nejprve příkaz cd windows odentrujete ho a nyní setup.exe. Od chvíle kdy již bude instalace probíhat, vyndejte spouštěcí disketu z mechaniky.

   (Pokud jste zapoměli označení jednotky CD-Rom, zjistíte ho tak že: Písmeno A: označuje Disketovou mechaniku, písmeno B: označuje starou 5,25" disketovou mechaniku, písmeno C: označuje první oddíl pevného disku pokud už žádný další oddíl nemáte, bude jednotak CD-Rom označená písmenem D: pokud máte, bude jednotka ozančena obvykle písmenem následujícím).

   3. Instalace Windows

   Zde již si Vás přebere instalátor Windows, pouze se řiďte jeho pokyny, dále není na instalaci co zkazit. Instalace bude trvat cca 40 - 60 minut.

   Varianta 2 - instalace přímo skrze CD bez nuntosti bootové diskety (novější OS, XP, Vista) 

   1. Nastavení jednotky CD-rom jako primární bootovací jednotky a samotná instalace

   Od OS Win XP odpadá nuntost používat při instalaci bootovací disketu, tyto systémy dokáží spustit svůj instalátor přímo z CD, nicméně instalace obvykle vyžaduje zásah do BIOSU z důvodu nastavení mechaniky CD-rom jako primární bootovací jednotky (tedy že PC bude jako první hledat CD v mechanice CD-rom). Nutno podotknout, že někteří výrobci počítačů již toto nastavení provádějí a tak pokud nemáte s BIOSem zkušenosti, zkuste nejprve pouze vložit CD s Windows do mechaniky a pokud se instalace chytne, mužete tento první bod ignorovat.

   Restartujte PC a vstupte do BIOSu. Do BIOSu se dostanete tak, že ihned po startu PC začnete mačkat klávesu/y skrze které se do BIOSu vstupuje. Klávesy se zobrazují po spuštění PC, ale obvykle je nestihnete zaregistrovat. Nejčastěji se jedná o samotnou klávesu DEL(DELETE) (95% desktopových PC), poté se může jednat o klávesu F1, nebo F2 , také F10 nebo kombinaci kláves ALT+F2 (často notebooky). Tedy ihned po spuštění, nebo restartu PC mačkejte stále klávesu např. DEL dokud nevstoupíte do BIOSU. Po spuštění PC se zobrazují na monitoru technická data počítače apod. na této obrazovce nebo na obrazovce před ní, obvykle bývá ve spodním řádku napsána vstupní kláves/y do BIOSu daného PC, tedy můžete také na těchto obrazovkách použít klávesu Pause pro jejcih zastavení. Rozjetí počítače provedete poté opětovným stisknutím klávesy Pause.

   V případě, že jsme se dostali do BIOSu, nyní hledejte hlavní položku s názvem: (bude viditelná ihned po vstupu do BIOSu a název se liší BIOS od BIOSu, nejčastěji však)  Advanced Bios features, nebo boot . Pokud jste nalezli tak vstupte a nyní:

   Jsou obvykle v Biosu přednastaveny jako primary boot device Disketová mechanika, jako druhý v pořadí je harddisk(HDD), potom jednotka CD-Rom, a jako poslední je tam například bootování ze sítě, nebo z externího zařízení. Může to vypadat tak, že jsou všechny možnosti v jednom řádku, a viditelná je vždy pouze ta primární nastavená a po rozkliknutí řádku jednotlivé možnosti přepínáte, nebo (častější) jsou řazeny pod sebou např. takto:

 • Floppy Disk
 • Harddisk
 • CD-Rom
 • Ostatní

   Toto příkladové nastavení znamená že PC bude nejdříve hledat v disketové mechanice, potom na harddisku, potom na jednotce CD-Rom... V tomto případě byste nastavili položku Floppy disk na Disabled (nebo pokud je to možné změňte ji na jednotku CD-Rom, v tom případě byste již nemuseli měnit nic dalšího) a položku HDD také na Disabled. Účelem je abyste Mechaniku CD-ROM dostali na první místo, aby byla jako Primary boot device.

   Pokud se podařilo nastavit správně mechaniku na bootování, vložte CD s Windows do emchaniky a skrze EXIT vyjeďte z BIOSu ven - PC se zeptá zda-li má uložit změny, toto potvrďte. Nyní se PC restartuje a a instalace se spustí automaticky z CD. Jedná-li se o starší verze Windows, budete ještě muset před samotnou instalací potvrdit větu "Instalovat systém Windows" nebo nějak tak to tam je. Toť vše, dále si Vás přebere instalátor, pouze se řiďte jeho pokyny. Instalace zabvere cca 30 - 50 minut.

   pozn: po dokončení isntalace můžete vrátit nastavení BIOSu do původního, nicméně pokud nebudete v mechanice nechávat bootovatelné CD, a pokud jste úplně nedisablovali pevný disk (HDD), PC by Vám mělo bezproblémů nabíhat i s pozměněným bootováním.

   pozn2: Formátování disku u Win XP a Vista se provádí v jejich instalátoru, stejně tak jako možnost rozdělení disku. Co se týče eventuelního rozdělení disku u starých verzí OS (95, 98...) je možné provést rozdělení skrze nástroj FDISK, který se nachází na spouštěcí disketě a je spustitelný příkazem fdisk, nicméně jedná se o poměrně značně pomalý a velmi obtížně pochopitelný nástroj, který stěží pochopí uživatel, jež potřebuje návod k instalaci OS.

   Použitelné příkazy:

 • cd - vstup do složky, např. cd windows - vstoupí do složky windows
 • cd.. výstup ze složky
 • dir - vypíše seznam souborů a složek v dané složce/oddílu
 • dir/p - stejně jako dir, pouze po stránkách
 • setup.exe - název souboru skrze který se spouší instalace starších verzí OS

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome