Jak znovulegalizovat Windows při ztrátě licenčního štítku (Archiv)

   !! článek archivu 03/09. Může být omezena vypovídající hodnota !! Pokud jste ztratili, nebo se z nějakého důvodu stal nečitelný (např. strhnutí štítku při manipulaci s PC) licenční štítek (COA štítek) Vašich Windows, PC se v mžiku stává nositelem nelegálního softwaru. Pro tyto případe existuje omezené řešení Microsoftu, a zde si povíme jak se pokusit operační systém znovulegalizovat.

 

 

   Pokud jste ztratili, nebo se z nějakého důvodu stal nečitelný (např. strhnutí štítku při manipulaci s PC) licenční štítek (COA štítek) Vašich Windows, PC se v mžiku stává nositelem nelegálního softwaru. Pro tyto případe existuje omezené řešení Microsoftu, a zde si povíme jak se pokusit operační systém znovulegalizovat.

 

   V první řadě upozorním, že cesta k nabytí nového licenčního štítku není zrovna jednoduchá a vyžaduje určité nezbytné faktory k tomu, aby se "akce" zdárně zdařila, proto je potřeba, aby si případný uživatel rozmyslel zda-li tuto cestu musí bezpodmínečně podstoupit. V principu se jedná o to, že pokud ztratíte licenční štítek který je použit na obyčejném domácím počítači, je otázkou, zda-li nový štítek skutečně potřebujete. Ačkoliv je pravdou, že není-li počítač oblepen štítkem s product key operačního systému který je na počítači nainstalován, majitel počítače prakticky používá nelegální operační systém, avšak v praxi je nepravděpodobné, že by na tento fakt někdo přišel.

   Výrobce systému (v našem případě Microsoft) totiž nepozná, zda-li máte na bočnici nalepený COA štítek nebo nikoliv, a proto pokud jste si zakoupili originální Windows a pouze v průběhu jeho užívání ztratili licenci, nemusíte se obávat postihů ze strany výrobce jako je tomu u neoriginálního systému v podobě různých varování a zákazu aktualizací a já nevim čím všim ještě společnost Microsoft vyhrožuje a omezuje. Do problémů byste se v tomto případě dostali až tehdy, bylo-li by Vaše PC zabaveno orgány činnými v trestním řízení a necháno prozkoumat znalcem kybernetiky, avšak pokud se neživíte prodejem nelegálních kopií, spamingem, crackingem apod., tohoto se obávat pravděpodobně nemusíte. Nicméně i v tomto případě, vzhledem k tomu, že byste disponovali fakturou, nebo dodacím listem, by se velmi pravděpodobně dalo vysvětlit, že systém byl zakoupen legálně.

   Tedy v praxi: ztratíte-li licenční štítek na počítači, jež je užíván puze jako standardní domácí PC a disponujete fakturou případně dodacím listem (na němž je uveden zakoupený operační systém) na Vaše jméno, myslím si že je zbytečné nutně jednat s Microsoftem o zaslání nového štítku, nebo dokonce zakupovat nový operační systém.

   Pokud se rozhodnete jednat tímto způsobem (rozhodně jej nedoporučuji pro firemní počítače, tato možnost je relevantní pouze pro tuctové domácí počítače) bude zapotřebí, abyste si zjistili product key Vašeho systému - ten budete potřebovat v případě reinstalace operačního systému. Jak zjistit product key z nainstalovaného operačního systému naleznete v subčlánku k tomuto zde: i-skladka.cz.

 

   V případě, že z jakéhokoliv důvodu toužíte po tom, mít na počítači nalepený licenční štítek, nebo v případě, že se jedná o firemní počítač (u firemních PC totiž probíhají fyzické kontroly, které by problém s licencí odhalily), bude již zapotřebí jednat s výrobcem. Jak bylo řečeno výše, cesta není nikterak jednoduchá a hlavně, a to je problém, vyžaduje některé věci bez kterých ji nelze dokončit. Rozeberem si zde možnost neoficielní a oficielní (oficielní možnost vyjde, neoficielní možnost pravděpodobně nikoliv avšak můžete jí zkusit, nebudete-li mít k dispozici druhou část COA štítku nebo neznáte-li identifikační číslo štítku)

  • Vysvětlení pojmu Identifikační číslo COA štítku a druhá část COA štítku - Na každém licenčním štítku se vyskytuje mimo samotný Product key i další vícero čísel a kódů a samotný štítek se skládá ze dvou částí. První část se lepí na samotný počítač, druhá část se nelepí obvykle nikam - tato druhá část jsou pouze okraje které zbydou po sejmutí hlavní části a uživatelé a bohužel i většina výrobců je vyhazuje. Tyto "zbytky" po hlavní části ovšem obsahují u novějších štítků potřebné informace na základě kterých je možné žádat náhradu COA štítku. Ideální stav by byl, když výrobce počítače tuto druhou část nalepí nejlépe na dodací list k počítači, případně na tento doklad napíše také identifikační číslo štítku, poté je vystaráno a zajistit náhradu by neměl být problém. Ovšem praxe je taková, že výrobci počítačů obvykle o této možnosti ani netuší a nějaká identifikační čísla štítků vůbec neznají a proto je nikam nezapisují + druhé části štítků jednoduše vyhazují. V tomto případě již není bohužel prakticky možné náhradu získat.
  • Proto by si majitel měl opsat všechny kódy z licenčního štítku, nebo si jej nafotit. A také, pokud si počítač necháváte sestavit od prodejce, požádejte jej aby Vám do dodacího listu zapsal identifikační číslo štítku + product key, a navíc zbytky štítku také nalepil na tento doklad.

 

      Oficielní možnost žádost o nový COA štítek

   Máte-li k dispozici identifikační číslo štítku, stačí pouze kontaktovat výrobce. Kontaktovat jej můžete telefonicky, kde Vám bude sdělen přímo postup jak zažádat o nové COA (případně je možné, že to lze i telefonicky vyřešit, avšak myslím si že nikoliv), nebo lze použít formulář zde , případně můžete sdělit svůj problém prodejci a dohodnout se s ním, zda-li by byl ochotný kontaktovat společnost s žádostí o nový štítek za Vás. V době kdy jsem tyto problémy řešil, stálo doposlání štítku cca do 200Kč.

 

      Neoficielní možnost žádosti (neznáte-li identifikační číslo)

   Pokud nemáte k dispozici výše zmíněné potřebné části, můžete se pokusit ještě dohodnout s prodejcem. V podstatě se jedná o jakýsi lobing, kde se bude o zasllání štítku snažit samotný prodejce nikoliv vy. Tato metoda by teoreticky mohla uspět, v případě, že by se jednalo o významného společníka Microsoftu (Golden partner apod.) a v případě, že prodejce bude ochoten za Vás toto řešit, ačkoliv na nový štítek nemáte nárok. Lze tedy předpokládat, že budete-li nakupovat u významného společníka Microsoftu (řekněme velké obchody na trhu, nikoliv kamenné krámky) a budete-li pro tohoto obchodníka významným odběratelem (velký odběr z Vaší strany), je možné, že v rámci udržení Vás jako zákazníka, bude ochoten řešit toto za Vás a bude dělat vše proto, aby štítek z Microsoftu vymámil, nebo dokonce se může stát, že Vám štítek poskytne z vlastní "kapsy".

 

       Cesta třetí, když nevyjdou ty předchozí

   Zakoupit nový operační systém. K tomuto není mnoho co dodat, pouze snad, abyste se snažili vysvětlit obchodníkovi Váš problém a pokusili se z něj vymámit namísto standardní prodejní verze, verzi OEM. Tato verze je levnější, avšak oficielně je prodejná pouze s novým počítačem, nicméně vzhledem k tomu, že situace na trhu je taková, že se OEM verze relativně běžně prodávají (a mimochodem to dělají i Golden partneři Mrkvosoftu :D), neměl by být problém ji sehnat.

 

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome