File management, aneb jak najít volné místo na HDD (Archiv)

   !! článek archivu 03/10. Může být omezena vypovídající hodnota !! Tento článek vychází z praktických požadavků uživatelů a mám zjištěno, že informace v něm obsažené, přesto jak jsou prosté, budou pro mnohé velmi užitečné :) Ale k věci. Ne, nebudeme se učit povolovat šroubky HDD abychom adresovali více prostoru. Jen se podíváme na to, jak jednoduše zjistit kam se Vám to ztrácí ty GB prostoru a hlavně, jak bezpečně zbytečně zaplněný prostor odstranit.

 

   Tento článek vychází z praktických požadavků uživatelů a mám zjištěno, že informace v něm obsažené, přesto jak jsou prosté, budou pro mnohé velmi užitečné :) Ale k věci. Ne, nebudeme se učit povolovat šroubky HDD abychom adresovali více prostoru. Jen se podíváme na to, jak jednoduše zjistit kam se Vám to ztrácí ty GB prostoru a hlavně, jak bezpečně zbytečně zaplněný prostor odstranit.

 

   Ve zkratce se jedná pouze o čištění HDD avšak manuální a přehledné. Oproti automatickým čistícím programům, které často nadělají z důvodu nezkušenosti uživatelů více škody než užitku, je u File Management aplikací výhoda v tom, že máte vše plně pod kontrolou a získáte přesný přehled o stavu dat na Vašem HDD - díky tomu si můžete efektivně rozdělit data která se vyplatí mazat a která nikoliv. Tedy máte-li pocit, že na HDD máte méně volného místa, než byste měli mít a nedokážete identifikovat problém, tento článek Vám možná pomůže.

 

   Onen zakopaný pes bývá nejčastěji v defaultním nastavení internetového prohlížeče, který ukládá do složky "Temporary internet files" pro Internet Explorer 6, 7 a vyšší, dále ve složce "Temp" kam Windows ukládají dočasné soubory různých aplikací a vlastně všeho možného i nemožného. V těchto složkách se v závislosti na době fungování počítače může časem "zadřít" mnoho Gigabytů dat, a na vlastní oči jsem viděl na 200Gb oddílu dísku volných 130Gb po vyčištění těchto složek, tedy 130Gb místa. Ovšem to je extrém obvykle se prostor v nich obsažený pohybuje od několika do několika desítek Gb, jde o to jaké programy používáte, jaké máte jejich nastavení, jak brouzdáte po internetu atp atp. Ale to už se dostáváme jinam než jsem chtěl. Zpět k principu článku.

   Stejně jako Windows ukládá do Temp, mohou i některé programy ukládat provedenou práci kamsi do nějaké složky, kterou je obvykle i celkem těžké najít. Jedná se o vlastní soubory, nebo uložené koncepty, které mohou být také celkem velké. Například některé programy pro práci s videem mohou také mimo vlastní výstupní formát který zvolíte a uložíte, ukládat pracovní soubory o velké velikosti. A takto můžeme pokračovat dál.

   Komplexní File Management programy dokáží podat jasnou analýzu která ze složek zabírá nejvíce místa na vašem pevném disku a tak se můžete dobrat problému, kde jsou data umístěny a po vlastním uvážení je smazat. Je to tedy jednoduchý způsob jak dohledávat problémy s místem, více toho nepotřebujete. Skrze tyto softwary můžete data mazat, přesouvat a provádět veškeré operace na které jste zvyklí. Scanovací nástroje obvykle zobrazují  skryté složky a soubory, které defaultně ve Windows nevidíte. Nevýhodou těchto programů je obvykle jejich omezení na zkušební verze, avšak vzhledem k charakteru články, tj. jednou za čas dohledat problém, nám postačí i free trial verze některých z nich. Jako jeden z příkladů zvolím program FlexTk.

 

   Základní popis práce s File Managerem FlexTk ve zkratce:

  1. Stáhněte program na stránkách výrobce zde a nainstalujte. Při stahování nezapomeňte v horní části obrazovky zvolit zda-li chcete verzi pro 32bit, nebo 64bit OS.
  2. Po spuštění se zobrazí seznam Vašich pevných disků a jejich oddílů. Vyberte oddíl který chcete analyzovat a klikněte na tlačítko "Analyze" a následně na "Start". viz. obr. 1
  3. Po dokončení analýzy můžete jednoduše procházet složkami a dle procentuálního znázornění okupovaného místa se doberte k potencionálnímu problému. Pokud naleznete problém (zjistíte, nepotřebné soubory, zjistíte příliš velký obsah složky Temp, najdete zapomenuté videa apod. jednoduše je odstraňte)

 

    flextk1s   flextk2s 

 

inf39   V článku se často odkazuji na složky Temp. Je to z toho důvodu, že jsou to nejtypičtější příklady zbytečně využitého místa na HDD, avšak budete-li čistit složku Temp, nemažte celou složku, smažte pouze její obsah. 

 

   Folder Scanner

   Dalším šikovným nástrojem sloužícím k přehlednému zobrazení místa a velikosti složek na disku je Folder Scanner. Folder Scanner je univerzální nástroj o velikosti ca. 500Kb jehož obrovskou výhodou je, že jej není nutné instalovat. Dalším výrazným plusem je fakt, že program je kompletně zdarma šířený jako freeware. Folder Scanner nicméně nedisponuje tolika možnostmi práce se složkami jako FlexTk, nicméně osobně jsem si jej právě pro zmíněné plusy velmi oblíbil.

 

   Použití programu je prosté, stačí jej spustit a vybrat disk, či diskový oddíl, popřípadě médium které chcete analyzovat.

 

folderscanners

 

   Software je ke stažení na stránkách autora zde, případně na i-skladce v sekci download.

 

inf39   Článek je určen pro ty, jež si chtějí udělat komplexní představu o využití místa na HDD. Máte-li pocit, že jediným problémem na Vašem HDD jsou cookies, cache a temporary soubory internetových prohlížečů, asi v tomto případě bude jednodušší použít nějaký jednoduchý cleaner, například Ccleaner (homepage).

poslední aktualizace 19.01.2014

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome