Výměna kondenzátorů na MB

kond1

   Návod na jednoduchou výměnu kondenzátorů krok za krokem, aneb opravte si sami nestabilní až nefunkční základní desku, nebo jiný komponent. Levně a za pár minut.  

   Potřebujete pouze: Kondenzátory na výměnu a mikropájku, případně klasickou trafopájku, avšak u té už to chce hodně citu, ale jde to taky.

 

 

 

 

   Trocha teorie na začátek

   Kondenzátor jako takový je v počítačové technice celkem namáhaná pasivní elektrosoučástka. Prakticky všichni výrobci osazují své základní desky v segmentu lowendu až mainstreamu levnými nekvalitními kondenzátory, které se následně vlivem používání mohou pokazit - v lepším případě se pouze nafouknou, v horším vytečou, nebo i explodují. Následkem vadného kondenzátoru je nestabilní napájení součástky (často CPU) která tyto výkyvy neustojí a PC následně nenabíhá, nebo může padat apod.

   Životnost kondenzátoru snížíte taktováním komponent (změna napětí) a výrazně snížíte zvýšením jejich teploty ať už v důsledku prachového pokryvu, nebo sejmutím aktivního chlazení CPU které mimo chlazení CPU také ofoukává nejvíce namáhané kondenzátory (to jsou ty slavná vodní chlazení).

   Z toho plyne, že máte-li v plánu zakoupený hardware už z počátku taktovat, je vhodné hledat základní desku s kvalitními pevnými kondenzátory označovanými jako "All-Solid Capacitors" které v největší míře do svých desek montuje asi společnost Gigabyte. Nicméně co si budeme povídat i klasický elektrolytický kondenzátor od kvalitního výrobce snese hodně, nicméně vy jako kupující už jen těžko ovlivníte, aby na MB výrobce osadil součást od kvalitního výrobce.

 

kond2

 

 

   Postup výměny krok za krokem

   - Prvně je třeba zjistit kolik kondenzátorů máte vadných, respektive kolik jich budete měnit. Poté zjistěte jejich kapacitu a elektrické napětí. Toto jsou údaje napsané přímo na kondenzátoru tedy si je přečtěte a někde kupte potřebné množství daného typu kondenzátoru. Např: jako v tomto testovacím případě 5 vadných kondenzátorů okolo CPU s napětím 6,3V (Voltů) a kapacitou 3300uF (mikroFaradů). 

   05.08.2010 - Na upozornění čtenáře doplňuji, že kapacitu kondenzátoru nemusíte dodržet a můžete použít vyšší, nikoliv však nižší!  Tedy vztáhnu-li to k našemu příkladu, nebyl by problém použít 6,3V a kapacitu vyšší než 3300uF - použijete-li 4700uF i výš není to problém. Ovšem dbejte aby se Vám tam takový kondenzátor vešel rozměrově, může být totiž větší než původní.

  • Vhodné kondenzátory mají na: www.pselectronic.cz, a na http://www.ges.cz
  • Hledejte Radiální kondenzátory, elektrolytické, s teplotou vždy 105°C. (85°C nejsou pro výpočetní techniku ideální)

 

   kond3s   kond4s

 

   - Druhý krok je odstranění (odpájení) vadných kondenzátorů. Nejvíce se mi osvědčil způsob vyklání. Tj. přiložte horkou pájku ze spodní strany základní desky nejprve na jeden pin a zároveň z druhé strany tahejte kondenzátor ven z desky. Jakmile jej povytáhnete, přiložte pájku na druhý pin a opět tahejte kondenzátor ven z desky. Takto párkrát kondenzátor povytáhnete až jej nakonec vytáhnete komplet ven. Není nutné udržovat díru průchozí pomocí nějakých jehel apod. jako to někdo popisuje, jakmile budete napájet nový kondík, sám vám tam vleze při použití stejného postupu vyklání.

  • Chvilku trvá než se směs roztaví natolik aby pustila nožičky kondenzátoru, cca 1 - 3s musíte mít pájku přiloženou. Používejte pájku až když je naplno zahřátá, jinak s tim nehnete. Můžete si také pomoct kalafunou.
  • Někde jsem viděl doporučení pouze odstranit vadný kondík bez odpájení a na zůstavší nožičky napájet nový kondenzátor - zásadně tento způsob nedoporučuji !!!

 

   kond5s   kond6s

 

   - Třetí krok je napájení nových kondenzátorů. Budeme postupovat stejně jako je popsáno v předchozím bodu. Opět budeme kondenzátory vyklat do dírek. Takže, nejprve si zkraťte vývody nových kondenzátorů cca na nějakých 3mm - 5mm. Poté si je cvičně vložte do vzniklých dírek po odpájených kondenzátorech a nastavte si rozteče vývodů tak, aby dobře seděli do děr. Nakonec jako v předchozím bodě zahřejte zespodu desky jeden pin a druhou rukou tlačte kondenzátor do desky, jakmile se chytne, zahřejte druhý pin a opět tlačte kondík do desky. Takto několikrát "zavyklejte" kondenzátor do desky a je hotovo.

  • Důležité je abyste neobrátili polaritu kondenzátoru. Na základní desce je místo pro kondíky označeno půleným kruhem s jednou stranou vyplněnou barvou (obvykle bílá) a druhou půlkou bez vybarvení. Půlka bez vybarvení značí + (plus) a půlka vybarvená značí - (mínus). Na samotném kondenzátoru je značení obdobné. V případě "all sollid kondenzátorů" je značení stejné, tj. plná barva mínus, bez barvy plus. U elektrolytických je mínus značeno barevně odlišeným pruhem na jedné straně kondenzátoru.

 

   kond5s   kond7s

 

   kond8s   kond9s 

 

   Toť vše. Jde už jen o to, zda-li na desce neodešlo ještě něco dalšího, každopádně takto jsou kondíky vyměněné. Máte-li vlastní postřehy, nebo dotazy, diskuze je otevřená.

 

kond10s

 

    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome