Subtitle tool (2002.05.27) (Archiv)

   !! článek archivu 04/09. Může být omezena vypovídající hodnota !! Nástrojů určených k úpravě titulků je po internetu hafec. Dobrých nástrojů už méně. Dobrých nástrojů které jsou free ještě méně a nakonec dobrých nástrojů které jsou free, user friendly a české opravdu minimum a o jednom takovém, možná trochu zapomenutém, nicméně stále vynikajícím softwaru si dnes povíme.

 

 

   Subtitle tool je nástroj určený k úpravě a editaci titulků. Ačkoliv je jeho poslední verze aktualizována k roku 2002, stále se jedná o plně funkční software schopný pracovat s velkým množstvým formátů (viz. níže), který dokáže titulky spojovat, posouvat, rozdělovat, kontrolovat apod. navíc je program plně v češtině.

 

   Vzhledem k tomu, že je software v češtině a jeho ovládání je velmi jednoduché, stačí číst jednotlivé záložky jako například. "Rozdělit titulky" (tedy zde se rozděluje soubor titulků na více souborů, vhodné například u titulků určených pro film v jednom souboru které potřebujete upravit pro film ve více souborech), "Posun času" (vhodné například pokud jsou titulky zpožděny, nebo se předbíhají) atak podobně nebudu se dále nijak výrazně zabývat jeho ovládáním, ale řekneme si raději o pokročilé funkci šablony pro změnu FPS kterou program nativně obsahuje.

   Možná nejmocnější nástroj programu je možnost změnit FPS titulků pomocí šáblony. Toto se hodí zejména u titulků pro tzv. ripy. Video soubory typu rip, jsou určitým způsobem neoficiálně standardizovány a používají se nejčastěji 2 počty FPS (snímků za sekundu) a to 23,976 a 25. Může se stát, že si do videosouboru s FPS 25 stáhnete titulky určené pro videosoubor s FPS 23,976. v tomto případě se titulky buou každou sekundu zpožďovat o 1snímek a to je špatné. Takovéto titulky jsou k ničemu, ale Subtitle tool je umí pomocí přednastavené šablony upravit dle potřeby.

   Tato funkce se nachází v sekci "Změnit rychlost" a mimo již přednastavených šablon 23,976 --> 25 a 25 --> 23,976 je možné vytvořit si šablonu libovolnou vlastní ! Tato funkce spolu s dalšími zaručuje, že budete schopni pro svou potřebu upravit drtivou většinu titulků, které jsou určeny pro značně odlišnou verzi videosouboru.

   Abyste se soubory titulků mohli pracovat efektivně a správně, je potřeba vždy znát FPS videosouboru. Tuto zjistíte například ve většině přehrávačích v sekcích "informace o souboru" apodobných, nebo jednoduše tak, že kliknete "pravým tlačítkem myši" na videosoubor, dále na "vlastnosti", v okně které se Vám otevře na záložku "Souhrn" a zde již pod označením "frekvence snímků" máte žádané číslo. (pozn.: u frekvence FPS 23,976 se zobrazuje většinou 24)

   Další věc kterou potřebujete znát, je frekvence pro jakou jsou dělány titulky které upravujete. Toto se dozvíte obvykle u popisu titulků, na místě kde je stahujete, případně Subtitle tool dokáže zjistit frekvenci už ze samotných titulků pokud je v něm otevřete, avšak pouze u některých typů.

   Nakonec tedy praktický příklad. Máme titulky pro film s 25 FPS a film který má 23,976FPS. Potřebujeme tedy pouze upravit FPS titulků. Otevřeme soubor titulků v programu Subtitle tool, klikneme na záložku "změnit rychlost" nastavíme šablonu FPS na 25 --> 23,976 a klikneme na tlačítko "Udělej to" (hned vedle). nyní se upraví titulky dle zadaných parametrů, nakonec klikneme na tlačítko "Uložit" a přepíšeme soubor. A je hotovo. Je možné, že budete občas zapomínat na uložení, pamatujte, že titulky kliknutím na tlačítko "Udělej to" upravíte, ale pokud je neuložíte, soubor se nezmění.

  

  • MS Windows 95, 98, ME, NT, 2000, XP
  • Download: Homepage, nebo rovnou na I-skladka
  • verze: 2002.05.27 (free)
    Podporuji:                                                                                                               A tesim se:
    BOINC   Happy Eund (zeleny sport)   EU Fuck You
Copyright ©2008-2017 i-skladka.cz All Rights Reserved. Contact: i-skladka@tiscali.cz. Basic template by RocketTheme
i-skladka run an open source CMS system Joomla! | | Compatible with:
FirefoxIE 11SafariOperaGoogle Chrome